fot. gk

Pręt chełmiński, czyli średniowieczna miara wzorcowa, która obowiązywała w państwie krzyżackim, zostanie umieszczony na ścianie lęborskiego ratusza. Przedmiot ten, o długości 4,3 m, do dziś można oglądać na starówce w Chełmnie.

fot. gk: Ratusz w Lęborku

Tak zwany pręt chełmiński będzie kolejną atrakcją turystyczną Lęborka, powiązaną ze zrewaloryzowanymi właśnie średniowiecznymi obwarowaniami miejskimi. Zostanie on umieszczony na ścianie lęborskiego ratusza od strony ul. Armii Krajowej. Ten dziwny przedmiot zrekonstruują członkowie Lęborskiego Bractwa Historycznego.

fot. gk: Pręt chełmiński

Koszt przedsięwzięcia jest niewielki, bo wynosi 3200 zł. Tymczasem pręt chełmiński o długości 432,5 cm, to część historii Pomorza. Był on bowiem podstawową miarą wzorcową w państwie krzyżackim. Do dziś zachował się oryginał w zachodniej elewacji ratusza w Chełmnie – na trasie z Trójmiasta do Torunia. – Zrekonstruowany pręt będzie stanowił dodatkową ciekawostkę historyczną naszego miasta.  W planie jest jeszcze zamontowanie na odcinku ulicy Basztowej latarni gazowych, na wzór oświetlenia istniejącego niegdyś w Lęborku – wyjaśniają pracownicy Urzędu Miasta w Lęborku.

fot. gk: Chełmno - ratusz miejski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.