fot. kuznica.pl

150 mln złotych poróżniło rybaków morskich i śródlądowych. Ministerstwo Rolnictwa chce unijne pieniądze przeznaczone na remont kutrów przekazać rybakom śródlądowym, bo lepiej wykorzystują środki. To oburzyło bałtyckich rybaków, którzy oskarżają rząd, że chce doprowadzić likwidacji polskiej floty.

fot. kuznica.pl

W latach 2007 – 2013 Unia Europejska przeznaczy na rozwój polskiego rybołówstwa i obszarów nadbrzeżnych blisko miliard euro. Pieniądze zostały podzielone na pięć tak zwanych „osi priorytetowych”. Między innymi na rekompensaty za zakaz połowu dorszy, kasację kutrów, ich modernizację, remonty portów i wsparcie rybaków śródlądowych.  Choć jeszcze kilka lat temu wydawało się, że pieniędzy nie uda się wydać, dziś okazuje się że może ich zabraknąć. 150 milionów złotych poróżniło już rybaków morskich i śródlądowych. Początkowo pieniądze miały być przeznaczone na remonty i modernizację kutrów. – Niewykorzystane przez rybaków morskich pieniądze, ministerstwo rolnictwa chce w dużej części przekazać rybakom śródlądowym, którzy swoje pieniądze już wydali – mówi Kazimierz Plocke, wiceminister rolnictwa.

Pomysłowi rządowej administracji ostro sprzeciwiają rybacy morscy. Mówią zgodnie, że pieniędzy na remonty kutrów nie wykorzystali, bo rząd nie dał im na to szansy. – Do końca „rybackiego programu” pozostały jeszcze prawie trzy lata, za wcześnie więc na przesuwanie pieniędzy i oskarżenia, że rybacy ich nie wykorzystają – mówi Robert Klusek,  armator z Ustki. Przypomina przy tym, że w ciągu ostatnich kilku lat nasza flota zmniejszyła się o 50 procent – z  ponad 1400 jednostek do zaledwie 750.

Jednak zdaniem Kazimierza Plocke czekanie do ostatniej chwili z przesunięciem pieniędzy do innych działów rybołówstwa, może zakończyć się ich utratą. Ostateczna decyzja o zabraniu pieniędzy rybakom morskim i przekazaniu ich śródlądowym zapadnie w przyszłym tygodniu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.