fot. E. Pryczkowski

Eugeniusz Pryczkowski, znany dziennikarz i działacz kaszubski, przygotowuje nowy cykl programów telewizyjnych – tym razem m.in. w  telewizji satelitarnej CSBTV. Wcześniej redaktor przez 20 lat prowadził autorski program „Rodnô Zemia”.

24 października 2010 roku ukazał się ostatni odcinek telewizyjnego programu „Rodnô Zemia”. Był to jeden z najbardziej znanych programów Telewizji Gdańsk. Pierwsza jego emisja była 21 lipca 1990, a więc przez dwadzieścia lat gościł w naszych domach. Cieszył się dużą popularnością. W latach 2003-7 był jednym z najchętniej oglądanych programów TVG. Niestety, na skutek finansowych problemów telewizji publicznej, a po części z braku przychylności obecnej dyrekcji oddziału TVP w Gdańsku, program został najpierw zawieszony, a potem całkowicie zdjęty z anteny. E. Pryczkowski jednak nie próżnuje. Właśnie przygotował cykl lekcji języka kaszubskiego pod tytułem „Spiéwné ùczbë” w telewizji lokalnej Teletronik. W lekcjach biorą udział gimnazjaliści i licealiści oraz zespoły „Spiéwńé kwiôtczi” i „Młodzëzna”. Emisja jest w każdy piątek. Teletronik jest telewizją kablową, odbiór jest więc ograniczony.

Z kolei od najbliższej soboty, 26 marca, rozpoczyna się emisja innego cyklu w telewizji satelitarnej CSBTV. Ma tytuł „Wòjnowi Kaszëbi”. Są to rozmowy prowadzone przez red. Pryczkowskiego z kombatantami wojennymi. Jest ich coraz mniej, dlatego wartość tych rozmów jest wyjątkowa. W pierwszym odcinku będzie rozmowa z Aleksem Cierockim z Kawli Dolnych, żołnierzem II Korpusu gen. Andersa, który między innymi walczył pod Monte Cassino. W kolejnych odcinkach wystąpią Bronisław Chołka z Sopotu i Stanisław Okrój z Miszewa. Emisja pierwszego odcinka „Wòjnowi Kaszëbi” 26 marca 2011 o g. 17.30. Każdy odcinek będzie kilkakrotnie powtarzany:  27.03. o g. 17.00, 29.03. o g. 23.00, 31.03. o g. 23.00 i 01.04. o g. 9.00. Emisja następnych odcinków co dwa tygodnie.

 

fot. E. Pryczkowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.