fot. GK

„Kaszëbe są tam, gdzie są Kaszëbi”, a dziś setki Kaszubów spotkało się w Słupsku, gdzie po odebraniu władzy prezydentowi, świętowali Dzień Jedności. W całym mieście dominowały żółto-czarne barwy w postaci flag, chorągiewek i różnych akcentów stroju gospodarzy i ich kaszubskich gości.

Obchody Dnia Jedności Kaszubów rozpoczęły się turniejem o puchar Prezydenta Słupska w Kaszubską Baśkę, a następnie, po uroczystym pochodzie, złożeniu kwiatów pod pomnikiem Bogusława X  i odebraniu kluczy do bram miasta,  Kaszubi przenieśli  się  do Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 3.

– Ciesze sie ze Słupsk jest dzisiaj stolicą Kaszub – przywitał zebranych prezydent Maciej Kobyliński. Wśród licznych gosci znaleźli się pomorscy parlamentarzyści i samorządowcy, którzy w większości także są Kaszubami.

fot. GK

Jak na kaszubskie święto przystało były śpiewy, tańce i tradycyjna kaszubska tabaka. Podjęto również próbę pobicia zeszłorocznego rekordu w jednoczesniej grze na akordeonie, która jednak nie zakończyła się sukcesem. W tym roku do Słupska przybyło 204 muzyków (w zeszłym roku było ich 270). Nie wpłynęło to jednak na dobry nastrój Kaszubów, którzy swoje dzisiejsze święto uznali za niezwykle udane.

fot. GK
fot. GK
fot. GK
fot. GK

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.