fot. gk: Kaszubki z Kamienicy Królewskiej przyjechały do Gdańska

Przez cały weekend  świętujemy – tym razem w Gdańsku i Słupsku.  Dzień Jedności Kaszubów ustanowiony jest na pamiątkę pierwszego zapisu słowa „Kaszuby” w źródłach historycznych. Było to 19 marca 1238 roku w bulli papieskiej.

 

fot. gk: Kaszubki z Kamienicy Królewskiej przyjechały do Gdańska

Świętowanie rozpoczęliśmy w sobotę w Gdańsku o godz. 14 przed pomnikiem Świętopełka II Wielkiego. Stamtąd uczestnicy Dnia Jedności Kaszubów przeszli ulicami Głównego Miasta do Dworu Artusa. Tam  odbył się koncert zespołu muzyki dawnej Cappella Gedanensis, który śpiewał po kaszubsku.

fot. gk: Na Długim Targu świetowało kulkuset Kaszubów

Dzień Jedności Kaszubów to także okazja do promocji  idei Narodowego Spisu Powszechnego. – Zaprezentowaliśmy logo spisowe i rozpoczęliśmy akcję, w której  przekonujemy mieszkańców Pomorza, by podczas spisu zadeklarowali swoją przynależność do wspólnoty kaszubskiej oraz posługiwania się językiem polskim i kaszubskim – powiedział Łukasz Grzędzicki, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

 

fot. gk: Kaszubi promowali ideę spisu powszechnego

W niedzielę Kaszubi spotykają się w Słupsku. Zaproszeni goście pojawią się w mieście  o godz. 9.  Autokary  z przyjezdnymi zaparkują na Placu Zwycięstwa. Najpierw Kaszubi wezmą udział w mszy świętej w kościele Mariackim, podczas której wystąpi Rada Chórów Kaszubskich. Natomiast o godz. 11 zacznie się turniej o puchar prezydenta Słupska w kaszubską Baśkę, który będzie rozgrywany w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 przy ul. Marii Zaborowskiej 2. Tam także będzie można spróbować kaszubskich potraw i kupić wyroby regionalne. Kaszubi przemaszerują też ulicami miasta. O godz. 11.40 prezydent Słupska przed ratuszem przekaże nam klucze do bram miasta. Potem, około godz. 12.15, zaplanowano uroczyste otwarcie Dnia Jedności Kaszubów w Słupsku na scenie w budynku ZSO nr 3. Tam także odbędzie się część artystyczna, podczas której wystąpią zespoły kaszubskie, ale także ukraińskie, litewskie i rosyjskie. Wreszcie o  godz. 17 zaplanowano próbę ustanowienia nowego rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonie. Ostatnio padł on przed rokiem w Kartuzach, gdzie w Dniu Jedności Kaszubów tę samą melodię zagrało jednocześnie  268 muzyków –  o 16-tu więcej niż poprzednio. Akordeoniści wystąpią w sali gimnastycznej  ZSO nr 3. Wykonają dwa utwory : „Od błotka do błotka” i „To je nasza ziemia”. Około godz. 18 goście pojadą do domu. Organizatorami uroczystości są: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, prezydent Słupska Maciej Kobyliński oraz Marek Wantoch-Rekowski.

 

fot. gk: Z Gdańska Kaszubi wyruszyli do Słupska

Tegorocznemu świętowaniu towarzyszy hasło: „Kaszebe są tam, gdze są Kaszebi”.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.