fot. Ashley Dace/CC/Wikimedia

Szkoła Morska w Gdyni rozpoczyna kursy dla monterów i serwisantów turbin wiatrowych. Gdyński Uniwersytet Morski czeka na kandydatów na nowe studia MBA związane z morską energetyką.

Uczelnie i ośrodki szkoleniowe odpowiadają na potrzeby rynku pracy – pojawiają się nowe możliwości kształcenia dla przyszłych pracowników morskich farm wiatrowych na Pomorzu. Do oferty szkoleniowej w Gdyni, którą rządową decyzją wskazano do pełnienia roli terminala instalacyjnego, dołączyły specjalistyczne kursy w Szkole Morskiej. Umożliwią one zdobycie nowych kwalifikacji osobom, którzy planują pracę związaną z obsługą turbin wiatrowych na Bałtyku.  

Podczas trzydniowego kursu o nazwie HV Wind specjaliści przekażą wiedzę związaną z bezpieczną eksploatacją systemu elekto-energetycznego wysokiego napięcia, aby przygotować kandydatów  do  obowiązków polegających m.in. na przygotowywaniu i zabezpieczaniu sieci wysokonapięciowej, aparatury HV, urządzeń sterujących i maszyn elektrycznych czy wykonywaniu innych, niezwiązanych z elektryką prac. Absolwenci nowego kursu otrzymają certyfikat, który pozwoli wykonywać podstawowe czynności przy obsłudze urządzeń elektrycznych bez pomocy elektryka. Więcej szczegółów na temat kursu na stronie internetowej Szkoły Morskiej w Gdyni.
W Gdyni można będzie wkrótce zdobyć też specjalistyczną wiedzę, która pozwoli na ubieganie się o stanowiska menedżerskie związane z tą rozwijającą się w regionie branżą. Uniwersytet Morski w Gdyni zgodnie z zapowiedziami przygotowuje się do pierwszych zajęć w ramach studiów podyplomowych MBA (Master of Business Administration) dla sektora morskiej energetyki wiatrowej.

Executive Offshore Wind MBA, bo pod taką nazwą będzie funkcjonować nowy kierunek kształcenia, będzie prowadzony przez ekspertów energetyki wiatrowej i praktyków zarządzania. W przygotowaniu programu pierwszych tego typu studiów w kraju pomaga Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej, które zostało partnerem merytorycznym programu. Sama uczelnia w tej chwili prowadzi nabór chętnych.

– Program trwa cztery semestry, prowadzony jest w języku angielskim, rozpoczyna się w marcu 2022 roku. Aplikować mogą osoby posiadające wykształcenie wyższe i doświadczenie kierownicze – informuje Uniwersytet Morski w Gdyni.

Program ma przygotować do wejścia na rynek pracy profesjonalnych menedżerów i liderów sektora Offshore Wind. Uczestnicy studiów nabędą kompetencje i wiedzę o zarządzaniu w firmach działających w branży energetyki morskiej. Program będą też wspierać firmy z branży morskiej energetyki wiatrowej i zagraniczne uczelnie z Niemiec i Danii, które oferują pierwszy program Offshore Wind Energy MBA na świecie.

Eksperci oszacowali, że w związku z planowaną budową morskich elektrowni wiatrowych na polskim wybrzeżu Bałtyku w regionie może powstać zapotrzebowanie na kilka tysięcy wykwalifikowanych pracowników gotowych do budowy, obsługi i serwisowania turbin na morzu.

Dla Gdyni – przyszłego terminalu instalacyjnego – oznacza to potencjał do szybkiego rozwoju nowych gałęzi przemysłu czy wyspecjalizowanego biznesu świadczącego usługi na rzecz operatorów. To odpowiedź na potrzeby rynku i realizacja wcześniejszych planów, które zakładały, że to właśnie lokalne uczelnie wyższe wykształcą specjalistów na potrzeby mających powstać na Pomorzu morskich farm wiatrowych. Nowa branża może potrzebować nawet kilka tysięcy wykwalifikowanych pracowników o różnych specjalizacjach. Personel będzie potrzebny nie tylko do budowy, ale i późniejszej obsługi oraz serwisowania turbin wiatrowych na wybrzeżu Bałtyku.

– Studia podyplomowe „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej” zapewniają wiedzę, która w połączeniu z doświadczeniem umożliwi uczestnikom zajęć identyfikację szerokiego zakresu zagrożeń związanych z morskim przemysłem wydobywczym i energetyką wiatrową, a następnie analizę i ocenę oraz zarządzanie i kontrolę ryzyka związanego z tymi zagrożeniami – informuje Uniwersytet Morski w Gdyni.

Program kształcenia obejmuje pięć różnych modułów, a wśród nich między innymi oceny ryzyka projektów na etapach ich przygotowania i realizacji, kwestie prawne i gospodarcze, metody zarządzania ryzykiem z podziałem na przemysł wydobywczy i morską energetykę wiatrową czy studia przypadków.

Więcej informacji na stronie UM: www.wn.umg.edu.pl/studia-podyplomowe.

Aktualnie trwają przygotowania Portu Gdynia do roli przyszłego terminalu instalacyjnego morskich farm wiatrowych na Pomorzu. Na rozwój skrojony pod potrzeby nowej branży stawiają też sąsiednie samorządy, które w Rumii zainicjowały projektu Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumii. Ma to być miejsce do praktycznej nauki zawodu dla uczniów z całego województwa, z myślą o kształceniu przyszłych pracowników i serwisantów morskich turbin wiatrowych.

Krajowy Plan Odbudowy zakłada utworzenie do 2030 roku morskich elektrowni wiatrowych o łącznej mocy siegającej 5,9 GW. Dziesięć lat później turbiny mają już wytwarzać około 11 GW energii. Rządowe założenia mówią o pokryciu w ten sposób docelowo nawet 19 procent krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Materiały: UM Gdynia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.