fot. gastronauci.pl

Obchodzony 17 marca Dzień Św. Patryka jest irlandzkim świętem narodowym i religijnym, ale powoli przyjmuje się także w Polsce. Z tej okazji pomorskie puby i lokale organizują piwne wieczory z muzyką pokazami irlandzkich tańców.

Tradycyjny irlandzki Dzień Świętego Patryka to wielkie święto – festyny, tańce, uliczne pochody z dominacją koloru zielonego i koniczynki. Wywodząca się z zielonej wyspy tradycja jest już znana i obchodzona na całym świecie. W Irlandii jest on dniem wolnym od pracy… z wyjątkiem restauracji i pubów, gdzie Irlandczycy piją tradycyjne zielone piwo.

fot. gastronauci.pl

Również i Polacy coraz chętniej świętują imieniny patrona Irlandii. Specjalne wieczorki z irlandzką muzyką i tańcami organizowane są w wielu lokalnych pubach i restauracjach. Obowiązkowym elementem wieczoru są wtedy różne gatunki kolorowego piwa sprowadzanego z Irlandii.

Św. Patryk urodził się w 385 r. (według innych źródeł 389). Pochodził z terenów dzisiejszej Walii, choć za miejsce urodzenia bywa również uważane Bannavem Taberniae na zachodnim wybrzeżu Brytanii. Wywodził się z rodziny kapłańskiej, był synem diakona i wnukiem kapłana. Gdy miał szesnaście lat, uprowadzono go i sprzedano w niewolę do Irlandii gdzie pracował jako pasterz.  Wreszcie udało się mu uciec i przepłynąć statkiem na kontynent do Galii. Wkrótce potem przyjął święcenia kapłańskie. Kiedy zamierzał wrócić do ojczyzny, miał we śnie widzenie, w którym usłyszał wezwanie, by wrócił do Irlandii i głosił tam wiarę w Chrystusa. Być może Patryk spędził najpierw kilka lat w klasztorze w Lerins. Do stanu kapłańskiego przygotowywał się prawdopodobnie w Galii, ucząc się od św. Germana z Auxerre. Działalność misyjną rozpoczął w 431, w 432 został biskupem. Wtedy też powrócił do Irlandii jako biskup misyjny.

fot. info.wiara.pl

Praca św. Patryka doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części Irlandii oraz wprowadzenia zorganizowanej formy działalności kościelnej. Założył wiele kościołów, m.in. katedrę i klasztor w Armagh. Jeszcze za życia zasłynął wieloma cudami, które przyczyniły się do nawrócenia Irlandczyków. Według legend przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju. Zmarł prawdopodobnie w 461 r. O życiu świętego dowiadujemy się z jego własnych „Wyznań” i „Listu do Korotyka”.

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo mi się podoba ten zwyczaj w Irlandii no i ten zielony kolor ,zielona koniczyna zielone piwo taki odmienny zwyczaj i oto chodzi żeby było kolorowo na Swiecie Pozdrawiam Agnieszka z WEJHEROWA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.