„Znajdziesz mnie w bibliotece” to hasło tegorocznego święta bibliotekarzy – Tygodnia Bibliotek 8 – 15 maja. No właśnie – co można znaleźć współcześnie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku i jak będzie wyglądał ten tydzień?

– Biblioteki to niewyczerpany dostęp do książek – mówi Dariusz Filar, znany profesor ekonomii, a dzisiaj przede wszystkim pisarz.

Dzięki bibliotece możemy być na bieżąco z nowościami wydawniczymi. Pozwala to oszczędzić domowy budżet i przestrzeń. Kto ma mieszkanie, mogące pomieścić 7 tysięcy książek (średnia ilość pozycji dostępnych w filiach – przyp.)? I te książki w bibliotekach wyglądają teraz zupełnie inaczej.

– Książki kiedyś jednakowe, w szarym papierze, z tajemniczymi kodami na grzbietach – wspomina Maciej Siembieda, autor poczytnych powieści historycznych, sensacyjnych i kryminałów.

Dziś przyciągające wzrok serią barw. Zmieniły się również wnętrza filii WiMBP Gdańsk. Podłogi wyłożone linoleum, boazerie na ścianach oraz regały z paździerzowych płyt zastępują nowoczesne wnętrza. A w nich bywalcy znajdą już nie tylko książki. To również dostęp do audiobooków, filmów, winyli, gier planszowych, czy instrumentów muzycznych.

– Współczesna biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek, to także przestrzenie, służące wielu naszym zainteresowaniom i pasjom. W Bibliotece Manhattan – okulary google i wirtualna rzeczywistość, w Bibliotece Lawendowej – sprzęt, który pozwoli tworzyć podcasty, w Bibliotece Chełm – nowoczesna sala warsztatowa, w Bibliotece Głównej – mała galeria sztuki – opisuje Jarosław Zalesiński, dyrektor WiMBP Gdańsk. – Znajdziesz wszystko w bibliotece, tylko brakuje tam ciebie. Zapraszamy na Tydzień Bibliotek – i po – do naszych filii! – dodaje.

Na gości z okazji święta czekają atrakcje. Rozpoczniemy w sobotę 8 maja akcją: „Kto rano wstaje, prezent dostaje”. Czytelnicy, którzy jako pierwsi odwiedzą biblioteki, które pracują w sobotę: Główną, Kokoszki, Lawendową lub Manhattan, otrzymają niespodzianki. W każdej filii czekać będzie 25 zestawów, więc lepiej się pospieszyć.

Gratką Tygodnia Bibliotek będzie spotkanie na żywo, 13 maja 2021r. o godz. 20:00, w przestrzeni cyfrowej, z autorką bestsellerowych kryminałów – Katarzyną Bondą.

Podczas Tygodnia Bibliotek poznacie także odpowiedź na pytanie: Dlaczego warto czytać? Koniecznie sprawdźcie, jak na to pytanie odpowiedzieli zaproszeni przez nas goście! Wśród m.in. Joanna Kołaczkowska i Dariusz Kamys z Kabaretu Hrabi, Paweł Huelle, Igor Brejdygant, Magdalena Stachula, Dariusz Filar czy Mikołaj Trzaska.

Ich opinie będzie można zobaczyć na kanale YouTube WiMBP Gdańsk – https://www.youtube.com/channel/UC4Kwa6be-T2nHhDJkvTlAiA

14 maja o godz. 17:00 odbędą się warsztaty z twórczego pisania, które poprowadzi Barbara Piórkowska, znana trójmiejska pisarka. Obowiązują zapisy!

15 maja o godz. 12:00 to z kolei punkt obowiązkowy dla rodziców, opiekunów i dziadków, którzy chcą dowiedzieć się, jak rozbudzać dziecięcą wyobraźnię. Tego dnia Wioleta Karpowicz, aktorka z Teatru Miniatura, poprowadzi warsztaty aktorskie, podczas których zdradzi kilka tajemnic dotyczących głośnego czytania. Obowiązują zapisy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.