Jacht Sailing Poland fot. Robert Hajduk
Jacht Sailing Poland fot. Robert Hajduk

Nie lada gratka czeka już za kilka dni na wszystkich miłośników żeglarstwa. The Ocean Race Europe Prologue, bo o tej imprezie mowa, przyciągnie do gdyńskiej mariny cztery jachty klasy VO65, czyli potężne 65-stopowe jednostki przeznaczone do ścigania się w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych na morzach i oceanach całego świata.

Po raz pierwszy w historii regat The Ocean Race, polskie miasto – Gdynia, gościć będzie aż 4 załogi biorące udział w prologu, co doskonale podkreśla związki tego miasta z morzem, streszczone w postaci słów „miasto z morza i marzeń”. Team Sailing Poland na jachcie VOLVO 65 (VO65) pod dowództwem Bouwe Bekkinga zmierzy się z takimi załogami, jak Ambersail 2 z Litwy, Team Childhood 1 z Holandii oraz Ocean Racing Team z Austrii.

W skład polskiej załogi wchodzą znane i cenione nazwiska polskiego i światowego żeglarstwa, jak Maja MicińskaAlan AlkhatabKacper GwóźdźMateusz GwóźdźStanisław Bajerski
Tymon Sadowski. Sternikiem (skipperem) polskiej załogi SailingPoland został BouweBekking, nawigatorem został Aksel Magdahl, a funkcję kapitana (boat captain) pełnić będzie Jens Dolmer.

Trasa żeglarskiego prologu rozpocznie się w Kłajpedzie, skąd jachty wyruszą do Gdyni, do której wpłyną w poniedziałek 10 maja.

Dzień później, we wtorek 11 maja, na wodach Zatoki Gdańskiej odbędą się dwa wyścigi, które śledzić będzie można z Bulwaru Nadmorskiego, molo w Sopocie, gdzie przewidziany jest znak zwrotny a także z trójmiejskich plaż czy z pokładów prywatnych jachtów.

Wypłynięcie z mariny zaplanowano na godzinę 9:45 natomiast start do pierwszego wyścigu na godzinę 11:00. Drugi wyścig odbędzie się o godzinie 14.30, po zakończeniu którego, żeglarze wrócą do Gdyni. Jachty uczestniczące w regatach zacumowane będą w Marina Yacht Park w Gdyni lecz ze względu na trwająca pandemię, wydarzenie będzie miało charakter wyłącznie sportowy.

W środę, 12 maja, zawodnicy The Ocean Race Europe Prologue wystartują w kolejnym morskim etapie i swoje kursy obiorą na północ, ku Szwecji, gdzie w Sztokholmie zlokalizowana będzie meta drugiego, morskiego etapu.

Pełny harmonogram The Ocean Race Europe & Prologue:
9 maja – Etap 1: Kłajpeda => Gdynia
12 maja – Etap 2: Gdynia => Sztokholm
16 maja – Etap 3: Sztokholm => Południe Szwecji
29 maja – Etap 4: Lorient => Cascais
6 czerwca – Etap 5: Cascais => Alicante
13 czerwca – Etap 6: Alicante => Genua

ŹRÓDŁOgdynia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.