O stypendia mogą ubiegać się osoby zajmujące się twórczością artystyczną, propagujące kulturę mniejszości narodowych i etnicznych oraz integrację imigrantów. A także osoby podejmujące działania kulturalne związane z promują dzieł twórców kultury województwa pomorskiego. Mogą dostać nawet 5 tys. zł brutto, do podziału jest pół miliona złotych. Wnioski można składać do 26 maja 2021 r.

Ogłoszenie listy stypendystów nastąpi w ciągu trzech miesięcy licząc od daty zakończenia przyjmowania zgłoszeń.

Pomoc dla artystów i działaczy kultury

Jedną z grup, które najsilniej ekonomicznie odczuły negatywne skutki pandemii koronawirusa, są artyści i twórcy kultury.

– Kultura i sztuka są bardzo ważne w naszym życiu są. To właśnie dzięki książkom, filmom, internetowym transmisjom spektakli teatralnych, koncertów, wirtualnym wycieczkom po muzeach udaje się nam przetrwać najtrudniejszy czas pandemii. Zachęcamy do składnia wniosków – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Wielu z nich to tzw. wolni strzelcy pracujący na zlecenia albo wynagradzani za konkretne projekty. To właśnie dla nich jest ten konkurs stypendialny. Na drugi nabór samorząd przeznaczył pół miliona złotych. Artyści na swoje projekty mogą otrzymać nawet 5 tys. zł. W tym roku na stypendia kulturalne (III nabory wniosków) samorząd województwa przeznaczył 1,9 mln zł.

Środki finansowe na realizację artystycznych działań

Stypendium przyznawane jest na dokonanie określonego przedsięwzięcia o charakterze artystycznym na terenie Pomorza w 2021 r. Granty mogą dotyczyć m.in. koncertów, warsztatów, konkursów, spektakli, wystaw, konferencji, działań edukacyjnych, wydarzeń kulturalnych angażujących i integrujących mieszkańców regionu. Ważny jest też udział lokalnych artystów i animatorów w wydarzeniach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. W konkursie mogą wziąć też udział osoby, których działania artystyczne nie mieszczą w żadnej z tych kategorii – są interdyscyplinarne.

Wyjątkowy charakter konkursu i zapewnienie bezpiecznej realizacji przedsięwzięć kulturalnych w czasie pandemii, wiążą się z nałożonym na oferentów obowiązkiem zdiagnozowania ryzyka. Może ono utrudnić osiągnięcie zadeklarowanych rezultatów – stypendysta powinien przedstawić alternatywne rozwiązanie umożliwiające realizację zadania również w sytuacji obostrzeń sanitarnych.

Kto może ubiegać się o stypendium

Stypendia dla twórców kultury przyznawane są przez Województwo Pomorskie od 2002 r. i cieszą się wielką popularnością wśród pomorskich artystów niezależnie od ich wieku, dorobku czy dziedziny, którą reprezentują. Mogą ubiegać się o nie wyłącznie osoby fizyczne, których miejscem zamieszkania lub tworzenia jest województwo pomorskie lub realizujące projekt dotyczący województwa pomorskiego. Granty przyznawane są osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami.

Zgłoszenia

Przystępując do konkursu należy wypełnić wniosek opisujący projekt, który ma być zrealizowany, dołączyć życiorys artystyczny i dokumentację dotychczasowego dorobku twórczego. Formularze wniosków o stypendia znajdują się na stronie Pomorskie.eu/ogłoszenia i komunikaty. Można je pobrać w sekretariacie Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku przy ul. Rzeźnickiej 58 w pokoju nr 109.

Informacji na temat konkursu o przyznanie stypendiów dla twórców kultury w roku 2021 udzielają pracownicy Departamentu Kultury UMWP:

Renata Wierzchołowska
tel. 58 326 82 84
e-mail: r.wierzcholowska@pomorskie.eu

Adrianna Halman
tel. 58 326 83 96
e-mail: a.halman@pomorskie.eu

Monika Ilisińska
tel. 58 326 82 87
e-mail: m.ilisinska@pomorskie.eu

Kto i kiedy rozpatruje wnioski?

Wnioski rozpatruje Komisja Doradcza przedstawiając swoje opinie Zarządowi Województwa Pomorskiego, który podejmie decyzję o przyznaniu stypendiów w terminie nie dłuższym niż miesiąc od otrzymania opinii Komisji Doradczej i jest to decyzja ostateczna, od której nie przysługuje odwołanie. Lista stypendystów zostanie ogłoszona w ciągu trzech miesięcy licząc od 26 maja 2021 r.

ŹRÓDŁOpomorskie.eu / Bożena Micun - Gusman

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.