Gdańskie Melioracje zapowiedziały pierwszy od ponad pól wieku remont kapitalny słynnej fontanny Neptuna w Gdańsku. Okazało się, że figurę trzeba będzie wkrótce zdemontować . Na to nie zgodziły się władze miasta, więc Neptun zostanie na swym miejscu do końca wakacji.

Gdańskie Melioracje ogłosiły w ubiegłym tygodniu przetarg na pierwszy od ponad pól wieku kapitalny remont fontanny Neptuna na gdańskiej starówce. Zakres prac jest olbrzymi i ma objąć podziemia fontanny, popękaną czaszę i samą figurę. Neptun miał być zdemontowany na okres letni i przekazany do pracowni konserwatorskiej, gdzie będzie oczyszczony, a mieszczące się w nim orurowanie zostanie wymienione. Na rozebranie fontanny przed wakacjami nie zgodziły się jednak władze Gdańska. – Posąg Neptuna zostanie zdemontowany na początku września – zapewnia Emilia Salach-Pezowicz z biura prasowego gdańskiego magistratu.

Fontanna Neptuna powstała z inicjatywy burmistrza Bartłomieja Schachmanna i rady miejskiej. Zlokalizowana jest w najbardziej reprezentacyjnej części Gdańska – na Długim Targu przed wejściem do Dworu Artusa. Rzeźba przedstawiająca boga morza Neptuna została odlana w brązie w 1615 przez Piotra Husena i Johanna Rogge w Augsburgu wg projektu Gerdta Benningka. Czasza oraz trzon, na której stoi posąg jest dziełem rzeźbiarza Abrahama van den Blocke. Uruchomienie fontanny nastąpiło w roku 1633. Rok później powstała żelazna krata otaczająca basen wg projektu Abrahama van den Blocke. W latach 1757-1761 Jan Karol Stender wykonał nowy basen i trzon, a mistrz kowalski Jakub Barren uzupełnił i odnowił zniszczoną kratę. Fontanna otrzymała wtedy bogato zdobiony styl rokokowy. Uszkodzona w czasie II wojny światowej, została odrestaurowana i ponownie uruchomiona w 1954.