fot. razem.pl

Dzieciństwo, zabawy i zabawki oraz porównanie życia najmłodszych w różnych kulturach przedstawi Muzeum w Lęborku. Swój nowy, międzynarodowy projekt „CHILDHOOD. FROM REMAINS TO HERITAGE” rozpoczyna już w tym roku.

Muzeum w Lęborku rozpoczyna nowy projekt związany z dzieciństwem. Obejmuje on porównanie tego okresu życia w różnych kulturach poprzez zabawy, zabawki, kontekst kulturowy. W ramach projektu ze środków Programu Kultura Muzeum otrzyma zwrot 50% kosztów, które łącznie wyniosą 40 tys. euro. Projekt rozpocznie się w tym roku i będzie realizowany do 2013 r.

fot. razem.pl

Liderem projektu jest Rumunia, zaś współorganizatorami Polska – Muzeum w Lęborku i Francja. W projekcie „CHILDHOOD. FROM REMAINS TO HERITAGE” udział pośredni biorą także Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania i Szwecja.

– Celem projektu jest łączenie pokoleń poprzez animowanie wspólnych gier, zabaw, obrzędów. Stworzenie dialogu kulturowego na temat dziedzictwa dzieciństwa w różnych regionach Europy, a tym samym uświadomienie nam wszystkim prawdy o tym, że dzieciństwo jest jedną z najważniejszych przesłanek w identyfikacji kulturowej, wspólnej historii – mówi Mariola Pruska, dyrektor Muzeum w Lęborku. – Chcemy pokazać, jak wyglądały zabawy kiedyś i jakich zabawek używano, jak bawią się dzieci w różnych krajach, jak  tam podchodzi się do dzieciństwa.

W ramach projektu odbędzie się warsztaty: obyczaje świąteczne – wspólne robienie ozdób bożonarodzeniowych, czy malowanie jajek przed Wielkanocą. Organizatorzy przypomną także dawne gry i zabawy, które zastępowały dzisiejsze zabawki i komputery.

Lębork znajdzie się także na trasie objazdowej wystawy związanej z tematem projektu. Wernisaż będzie miał miejsce w Bukareszcie. Później trafi ona do Lęborka, Londynu, Paryża, Sztokholmu, Rzymu, Warszawy, Madrytu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.