Trwają prace renowacyjne kolejnej militarnej atrakcji na Helu. Specjaliści przygotowują do zwiedzania tzw. Baterię Duńską, która w 1939 r. brała udział w obronie półwyspu.
Bateria Duńska, znajdująca się w lesie blisko bałtyckiego brzegu, była ważnym punktem obrony Helu w 1939 r. Wzniesiono ją ok. 2 km na zachód od tamtejszej latarni. Stanowisko składało się z dwóch betonowych działobitni oraz dwóch schronisk dla załogi. Działobitnie baterii mają postać betonowych kręgów o średnicy 10 m, które otoczone zostały ścianką o wysokości 75 cm. Armaty mocowano do 4 stalowych szczebli. Obecnie znajdują się one w opłakanym stanie, który w niczym nie odzwierciedla znaczenia jakie bateria odegrała podczas II wojny światowej.

Obiektem postanowiło zająć się Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu, które chce udostępnić baterię dla turystów i miłośników militariów. W tej chwili trwają prace porządkowe. Planowana jest też gruntowna odnowa.
Muzeum zapowiada dodatkowe atrakcje związane ze zwiedzaniem obiektu. Jak informują pracownicy muzeum do środka trzeba będzie wchodzić z latarkami. Z jednej strony obniży to koszty utrzymania, ale też dzięki temu baterię będzie można zwiedzać za darmo.