fot. docelu.pl

Trwają prace renowacyjne kolejnej militarnej atrakcji na Helu. Specjaliści przygotowują do zwiedzania tzw. Baterię Duńską, która w 1939 r. brała udział w obronie półwyspu.

Bateria Duńska, znajdująca się w lesie blisko bałtyckiego brzegu, była ważnym punktem obrony Helu w 1939 r. Wzniesiono ją ok. 2 km na zachód od tamtejszej latarni. Stanowisko składało się z dwóch betonowych działobitni oraz dwóch schronisk dla załogi. Działobitnie baterii mają postać betonowych kręgów o średnicy 10 m, które otoczone zostały ścianką o wysokości 75 cm. Armaty mocowano do 4 stalowych szczebli. Obecnie znajdują się one w opłakanym stanie, który w niczym nie odzwierciedla znaczenia jakie bateria odegrała podczas II wojny światowej.

fot. docelu.pl

Obiektem postanowiło zająć się Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu, które chce udostępnić baterię dla turystów i miłośników militariów. W tej chwili trwają prace porządkowe. Planowana jest też gruntowna odnowa.

Muzeum zapowiada dodatkowe atrakcje związane ze zwiedzaniem obiektu. Jak informują pracownicy muzeum do środka trzeba będzie wchodzić z latarkami. Z jednej strony obniży to koszty utrzymania, ale też dzięki temu baterię będzie można zwiedzać za darmo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.