fot. tvp

Portal www.gazetakaszubska.pl objął patronat medialny nad XIII Światowym Zjazdem Kaszubów. Organizacja corocznego święta naszej mniejszości narodowej oraz miłośników kultury i tradycji kaszubskiej, w tym roku przypadła w udziale Lęborkowi. Miasto rozpoczęło przygotowania.

fot. tvp


W tym roku Zjazd Kaszubów odbędzie się już po raz trzynasty. Do tej pory Kaszubi gościli niemal we wszystkich głównych miastach  Pomorza. Pierwszy Zjazd odbył się 19 czerwca 1999 roku w Chojnicach. Kolejny w Helu, potem było Wejherowo, Kartuzy, Słupsk, Kościerzyna, Łeba, Gdynia, Brusy, Gdańsk, Bytów i Puck. Teraz czas na Lębork, który już rozpoczął przygotowania do tej wielkiej imprezy. Władze miasta postanowiły połączyć XIII Zjazd Kaszubów z  tradycyjnym świętem tego miasta – Dniami Jakubowymi. Dlatego też, termin Zjazdu przesunięto z początku miesiąca na sobotę 23 lipca.

fot. archiwum

Co prawda dokładny program tegorocznego Zjazdu nie jest jeszcze znany, ale wiemy już że uczestnicy Zjazdu przejdą ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba, gdzie o godz. 12.00 odprawiona zostanie uroczysta msza św. O godz. 13.30 przewidziane jest oficjalne otwarcie Zjazdu na Placu Pokoju, gdzie od godz. 14.00 na scenie odbywać się będą występy regionalnych zespołów muzycznych i tanecznych. Wieczorem odbędzie się występ gwiazdy. Patronat medialny nad tegorocznym XIII Światowym Zjazdem Kaszubów objął nasz portal www.gazetakaszubska.pl, który regularnie będzie informował o przygotowaniach do tej wyjątkowej imprezy.

4 KOMENTARZE

  1. Na pewno będę brała udział w zjeżdzie Kaszubów w Lęborku, postaram się namówić jak największą ilość osób z rodziny pozdrawiam Agnieszka z Wejherowa

  2. Lipusz (kaszb. Lëpùsz lub też Lipùsz, niem. Lippusch)[1] – duża wieś kaszubska … Stąd wiem dlaczego nie słyszałem o tym „mieście”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.