fot. portalpomorza

Pomorze dostanie 611 mln zł na budowę Kolei Metropolitalnej. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego opublikowało dziś  nową listę projektów finansowanych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. To  epokowa inwestycja – mówią pomorscy samorządowcy.

fot. wolneforumgdansk.pl

Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej będzie kosztować  719 mln zł , z czego 85 proc., czyli 611 mln zł pochodzić będzie z unijnych  środków. Samorząd zaciągnie kredyt w wysokości około 100 mln zł.  Dzięki temu, że dziś inwestycja trafiła na listę Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko,  Pomorze może zaoszczędzić  ponad 250 mln zł. – To największy projekt infrastrukturalny w historii pomorskiego samorządu i epokowa inwestycja – mówi marszałek województwa Mieczysław Struk. – Dzięki tak wysokiemu dofinansowaniu możemy wybudować PKM w najkorzystniejszym dla mieszkańców wariancie, jako linię dwutorową i zelektryfikowaną.

fot. wolneforumgdansk.pl

Pomorska Kolej Metropolitalna to jedna z  335 inwestycji  w  całej Polsce, które mają zagwarantowane unijne dofinansowanie. Nowa linia kolejowa połączy Gdańsk-Wrzeszcz z lotniskiem w Rębiechowie. W drugą stronę  wiodła będzie do Gdyni i dalej do Kościerzyny.  Dzięki połączeniu zarówno z Gdańska, jak i z Gdyni można będzie dojechać pociągiem do Portu Lotniczego w 25 minut. Oddanie do użytku całej trasy planowane jest na początku 2015 r.

fot. gk: Wizualizacja peronu PKM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.