W czwartek pod koniec dnia roboczego dotarła do mnie informacja o organizowaniu święta:  „Wiec Demokracji” w sercu Gdańska. Bezpośrednim powodem była trzynasta rocznica „Międzynarodowego Dnia Demokracji”. Nie ukrywam, iż wahałem się, czy uda mi się dojechać w sobotę na godz. 16.00 w okolice Ratusza Głównomiejskiego. Dla nas działkowców, to szczególny czas, a pogoda w ten weekend była wyjątkowo ładna. „Dla chcącego, nic trudnego”, powiada przysłowie. Przy dużej mobilizacji i zrozumieniu najbliższych, szczególnie rodziny, miałem okazję wziąć udział w Wiecu Demokracji przy Ratuszu Głównomiejskim.

W Wiecu Demokracji wzięli udział m.in. przedstawiciele ruchów społecznych oraz europosłanka Magdalena Adamowicz i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. M. Adamowicz odwołała się to „dorobku demokratycznego” swojego męża, śp. Pawła. W Gdańsku i na Pomorzu, to jest zawsze dobrze i sympatycznie odbierane. M. Adamowicz podkreśliła, że „Demokracja nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją tworzyć, trzeba o nią walczyć. Trzeba być wiernym europejskim wartościom”.  Podkreśliła również znaczenie w systemie demokracji „godności człowieka”.

Po stronie społecznej wystąpili przedstawiciele środowisk kombatanckich, Gdańskiej Rady Młodzieży oraz Rady Senioralnej Miasta Gdańska. Mówili oni o otwartym społeczeństwie obywatelskim, o rzeczywistym realizowaniu ideałów i zasad demokracji. Reprezentant młodzieży pięknie zauważył, iż „O demokrację trzeba dbać jak o własny dom”. I zawsze pozostaje aktualne i ważne gdańskie hasło: „Odważnie i rozważnie”. Duże i głębokie wrażenie na zebranych (kilkuset osobach) zrobiło wystąpienie liderki młodzieżowej z Białorusi, Ariny, od blisko 4 lat przebywającej w Gdańsku. Skonstatowała ona otwarcie, iż „Dyktator przegrał wybory i jedynie siłą utrzymuje władzę”. Nie tylko przez kurtuazję, Arina powołała się na polskie dziedzictwo „Solidarności”. Polska droga do demokracji stała się przykładem godnym do naśladowania. Na zakończenie podkreśliła ona, iż „Białorusini są gotowi do pokojowej walki o wolność i demokrację”.

42-minutowy Wiec Demokracji zakończyło wystąpienie prezydent A. Dulkiewicz. Pani Prezydent powołując się na Tadeusza Mazowieckiego stwierdziła w ślad za nim, że „trzeba mieć dużo cierpliwości w budowaniu demokracji”. Trzeba również dzisiaj pielęgnować młodą  trzynastoletnią tradycję Międzynarodowego Święta Demokracji. Dziś trzeba też, podkreśliła Prezydent Gdańska, „oddać hołd ludziom, którzy walczyli o wolność i prawa człowieka”. I dodała: „Czyńmy swoje, a nasze życie będzie lepsze”. Podziękowała też Pani Aleksandra  partnerom społecznym i pogratulowała zaangażowania i wytrwałości w urzeczywistnianiu samorządowej wolności oraz demokracji. Jest to możliwe dzięki temu, że „mamy tysiące aktywnych obywateli”!

Jan Kulas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.