Debata o Polsce jest bardzo potrzebna. Tak, jak debata o przyszłości Unii Europejskiej i  rozwoju demokracji i kultury zachodniej we współczesnym świecie. Ale zawsze początek należy zaczynać od siebie samego. Dlatego wziąłem dzień urlopu (piątek, 12.07.2019), kupiłem bilet na szybki pociąg i pojechałem do Warszawy. Początkowo miałem mieszane odczucia, czy wielka debata programowa powinna odbywać się w Pałacu Kultury i Nauki? To miejsce przecież różnie się kojarzy. Ale wybór miejsca okazał się pragmatyczny. Po prostu dobry, użyteczny i funkcjonalny. Naturalnie najważniejszy był program, atmosfera, zaangażowanie uczestników Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej (KO). Forum zostało znakomicie i przyjaźnie zorganizowane. Prawdą było, że do udziału w Forum zaproszono „najlepszych polskich ekspertów z poszczególnych dziedzin”, jak również uznanych praktyków życia publicznego. Te dwa dni „dzielenia się doświadczeniem”, ale także wiedzą, mądrością i troską o Polskę, w pełni sprawdziły się. Wszystkim nam przyświecał jeden cel: Uzdrowić Polskę.

Zanim słów kilka, o tym co najważniejsze, wspomnę o atmosferze, okolicznościach i napotkanych ludziach, czasem przyjaciołach z dawnych lat. Wziąłem udział w piątek (od 9.05 do 20.05) w kilkunastu panelach. Spotkałem światłych, dobrych i ciekawych ludzi, których nie widziałem od wielu lat, w tym m.in. byłych ministrów. Na prośbę Tczewian, zapytałem b. wiceministra S. Gawłowskiego (też b. sekretarza generalnego PO), jak przedstawia się jego sprawa polityczna? Zapewnił mnie o swojej niewinności, unaocznił mi system wykorzystania organów państwa w bieżącej polityce. Chociaż przesiedział w więzieniu 92 dni, zapewnił, że będzie dążył do udowodnienia swojej niewinności. Z kolei, z jednym z b. ministrów, miałem okazję porozmawiać o gospodarce, energetyce, budowie wysokiej klasy – dużej koalicji wyborczej. Mojemu Koleżeństwu z Klubu Parlamentarnego PO, przekazałem oczekiwania obywateli i sympatyków z terenu Pomorza, Tczewa. Od szefa PO G. Schetyny uzyskałem sympatyczny wpis do jego książki autobiograficznej. I ogólniej mówiąc, może ta atmosfera Forum Programowego, podczas spotkań, szczerych rozmów, przyjaznych nadziei – jest naszym największym kapitałem na przyszłość.     

Prawdziwym gospodarzem Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej i liderem dużego zgromadzenia społeczno-politycznego, był nasz przewodniczący Grzegorz Schetyna. Czasem naprawdę dziwię się, że jest tak często krytykowany, szczególnie w mediach publicznych? W rozmowach bezpośrednich, Przewodniczący PO dużo zyskuje. Jest także świetnym organizatorem, i legitymuje się blisko 30. letnim sprawdzonym doświadczeniem politycznym. W obecnych niełatwych czasach, nie unika G. Schetyna odpowiedzialności. Jego oferta utworzenia dużej koalicji wyborczej, jest wciąż ważna i w gruncie rzeczy bardzo potrzebna. Niech to dotrze do kierownictwa PSL, póki nie jest za późno.  Podczas Forum Programowego KO, lider PO błysnął dwoma ważnymi i ciekawymi przemówieniami programowymi. Ujmujące było i to, iż znajdował czas na osobisty udział w niektórych panelach, szczególnie w panelu „Praworządność”, K-F i Sporcie etc. Przewodniczący udzielał sporo wywiadów, rozmawiał z przedstawicielami środowisk z różnych części kraju. Starał się słuchać. Jego osobista energia, dynamika działań, podstawowy optymizm, udzieliły się wielu z nas. Ujmujące było także zaproszenie G. Schetyny: „Dlatego proponujemy Polakom koalicję i partnerstwo ludzi dobrej woli, którzy gotowi są  ciężko pracować na rzecz obywateli, nie oczekując nic w zamian”. Powiało tutaj duchem i ideałami wielkiej „Solidarności”.

Czas, aby wyeksponować syntezę programu Koalicji Obywatelskiej pt. „Uzdrowić Polskę” (Warszawa, 12-13.07.2019). Chyba najważniejsze było zaproszenie przewodniczącego G. Schetyny do pracy, aktywności – dla Polski i obywateli. W kontekście kwestii ściśle programowym tzw. „szóstka Schetyny”, to w istocie wskazanie priorytetów dla budującej się Koalicji Obywatelskiej, dla formacji (jak odnotowano w jednym dzienników) „partii centrum”. Przewodniczący G, Schetyna przedstawił te priorytety ze swadą i dynamiką, następująco: 1/ Demokracja (Akt odnowy demokracji) i państwo prawa, w tym obligatoryjne referendum (po zebraniu 1 mln podpisów) oraz głosowanie przez internet,  2/ Program gospodarczy (w tym odpolitycznienie firm), którego osią są wyższe wynagrodzenia dla Polaków, 3/ Uzdrowienie służby zdrowia, 4/ Przyjazna polityka wobec osób starszych i wykluczonych, 5/ Ratowanie systemu oświaty po tzw. reformach minister A. Zalewskiej, 6/ Sprzątanie Polski ze śmieci i polityka klimatyczna, z finałem praktyki węglowej do 2040 roku. Z kwestii szczegółowych, ale interesujących wielu obywateli oraz samorządów, warto odnotować: Postawienie na samorząd (przekazanie tutaj całych wpływów z podatki PIT) i decentralizację państwa, Prawa kobiet i szczególna opieka nad kobietami w ciąży, Przywrócenie i rozszerzenie programu in vitro, Związki partnerskie (legalizacja), „Praca jest podstawową wartością” – stąd dodatkowa premia (500 zł) dla osób zarabiających do 4,5 tys. zł brutto (premia za „aktywność i pracę”), Pakiet startowy dla młodych (zwolnienie z ZUS przy zakładaniu firmy), Obniżenie podatków z (z 32% i 18 %) do poziomu 24 % i 10 %, Zniesienie zakazu handlu w niedzielę, Skrócenie kolejki do lekarza specjalisty do 21 dni, powszechny kalendarz szczepień na wzór Norwegii, Stała trzynastka dla emerytów i rencistów, utrzymanie obecnego wieku emerytalnego, Pakiet dla niepełnosprawnych, Podwyżki dla nauczycieli i elastyczne kształtowanie sieci szkół przez samorządy, Mieszkania – wsparcie finansowe  dla rodzin z  dziećmi, Program dla seniorów, Polityka proekologiczna – w tym walka ze smogiem i „zakaz sprowadzania śmieci do Polski”. Powyższy program ma „być dopracowany w rozmowach z Polakami”. Cały program zostanie przedstawiony na początku sierpnia br., u progu kampanii wyborczej. Jednocześnie G. Schetyna ponowił zaproszenie do współpracy „dla wszystkich formacji demokratycznych”. Podkreślił wyraźnie, że „polityka musi być oparta na dialogu i szczerości. To nas musi odróżnić od partii rządzącej”. Nic dodać, nic ująć.   

Dla mnie, jedną z pereł Forum Programowego, była książka pt. „Grzegorz Schetyna w rozmowie z Cezarym Michalskim. Historia pokolenia”. Być może, nie przypadkiem, obaj Panowie są reprezentantami pokolenia 1963 roku. Obaj postrzegają i współtworzą rzeczywistość, choć może z nieco innej perspektywy widzenia. I to w sumie jest dużym atutem tej bardzo interesującej rozmowy, wywiadu rzeki (404 strony, plus trochę fotografii, stanowczo zbyt mało). Dla bliższego zainteresowania, przytoczę Czytelnikom tytuły trzech, z czternastu rozdziałów łącznie, tej niepospolitej książki: XII. Osobno i obok siebie, XIII. Mamy z kim przegrać, XIV. Umowa z Platformą i umowa z Polską. Naprawdę warto przeczytać.

Jak się wydaje, mamy program na miarę czasu, oczekiwań i ambicji naszego pokolenia. Mamy świadomość, iż przed nami stoją polityczne „potężne dywizje pancerne Prezesa Państwa”. Jak zapewnić sukces, zwycięstwo naszemu programowi? Oto jest wielkie wyzwanie. Zapewne bardzo trudne, ale nie – niemożliwe. Jak mawiał marszałek J. Piłsudski: Chcieć, to móc! I pomorskim wezwaniem, dodajmy: Wszystkie ręce na pokład!

I na sam koniec. Przede wszystkim – z naszym programem wyborczym, trzeba dotrzeć do każdego miasta, miasteczka, wsi, sołectwa, i oczywiście indywidualnych obywateli. Polska nie musi być skazana na łaskę, centralizm, populizm, autorytaryzm i rozdawnictwo obecnego obozu rządowego. Mamy prawo oczekiwać rządów, jak pisał wielki poeta,  „dobrych i mądrych ludzi”. Ale potrzebne jest wielkie i wszechstronne poruszenie obywatelskie. Tu idzie o wolną, demokratyczną i nowoczesną, oraz proeuropejską Polskę – na miarę XXI wieku, na miarę aspiracji i nadziei drugiego i trzeciego pokolenia suwerennej Polski, po 1989 roku. Chodzi również o nasze dzieci i nasze wnuki. I nade wszystko, trzeba ruszyć wielką ławą, naprawdę wielką, na najbliższe wybory parlamentarne. Nie zapominajmy, że w Rosji, Białorusi i na Węgrzech – wolne wybory należą bardziej do przeszłości, niż do przyszłości.   

Jan Kulas

2 KOMENTARZE

  1. Zakaz handlu rujnuje sektor handlowy w naszym kraju, jak nic sie nie zmieni to wszyscy to odczują.

  2. Wiele trafnych założeń ma program, a zakaz handlu to od ręki można zlikwidować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.