Robert Kuśnierz jest pracownikiem Akademii Pomorskiej w Słupsku. W 2015 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dyscyplinie historia w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jest uznanym w świecie sowietologiem, ale w swoich badaniach zajmuje się także dyplomacją i wywiadem wojskowym w II RP. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, grantów, wyróżnień i stypendiów naukowych. Dwukrotnie był stypendystą Harvard University oraz profesorem wizytującym na tej uczelni.

Patrycja Jędrzejewska: Kończą się wakacje, ale studenci mają jeszcze dodatkowy miesiąc laby. Rekrutacja na studia w Akademii Pomorskiej w Słupsku trwa do 14 września. Jaką ofertę kształcenia proponuje dla potencjalnych studentów na nadchodzący rok akademicki Instytut Historii i Politologii?

Robert Kuśnierz: Na historii oferujemy studia na wszystkich poziomach nauczania, tj. studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie. Na politologii kształcimy zaś na studiach I stopnia, czyli licencjackich. Na historii mamy kilka specjalności. Są to zarówno „klasyczne” specjalności, jak nauczycielska czy archiwistyczna, jak i te, przeznaczone dla osób szukających innej wartościowej i oryginalnej oferty. Mam tu na myśli amerykanistykę i historię wojskową. Na politologii sporym zainteresowaniem cieszy się specjalność zarządzanie projektami. Dodam, że wybierając tę specjalność nasi absolwenci będą mogli uzyskać rozpoznawany i ceniony przez pracodawców certyfikat IPMA (International Project Management Association). Certyfikat ten daje naszym absolwentom dodatkowy atut zwiększający szanse na odnalezienie się na rynku pracy. Program nauczania wymagany przez IPMA do zdania egzaminu w celu otrzymania certyfikatu jest realizowany u nas w ramach programu kształcenia. Na politologii oferujemy również specjalności: polityka samorządowa i publiczna, nowe media i komunikacja społeczna czy polityka migracyjna.

Zakładamy, że nigdy nie jest za późno na podjęcie studiów. Stąd od kilku lat w naszej ofercie jest również oferta dla studentów nieco starszych, którzy maturę zdali jakiś czas temu, a teraz chcieliby kontynuować swoją pasję do historii.

Patrycja Jędrzejewska: Czyli nadal dbacie o studentów nazywanych umownie „50 +”. Dla nich Instytut także przygotował ciekawą ofertę.

Robert Kuśnierz: Mamy dla wyżej wymienionej grupy dwie specjalności: historia regionalna i wprowadzona rok temu, historia chrześcijaństwa. Pragnę z radością podkreślić, iż w bieżącym, trwającym jeszcze roku akademickim, wypromowaliśmy kilkunastu magistrów, którzy ukończyli studia historyczne, umownie nazywane „50+”. Niektórzy absolwenci zastanawiają się nad studiami doktoranckimi. Niektórzy napisali tak dobre prace magisterskie, że postanowiliśmy nominować je do nagród przyznawanych przez instytucje zewnętrzne. To jest najlepszy dowód, że na rozpoczęcie studiów nigdy nie jest za późno. Nie jest za późno na rozwijanie swoich pasji i robienie tego z naprawdę dobrymi rezultatami.

Patrycja Jędrzejewska: Z tego, co Pan profesor mówi wynika, że warto podjąć studia na kierunkach humanistycznych w Akademii Pomorskiej, zwłaszcza jeżeli chodzi o historię. Nadal jesteście wysoko w rankingach.

Robert Kuśnierz: W ostatnim rankingu „Perspektyw” kierunek historia prowadzony na Akademii Pomorskiej w Słupsku jest na drugim miejscu (po Uniwersytecie Warszawskim) w kategorii „Ekonomiczne losy absolwentów”. Przy konstruowaniu rankingu tej kategorii brane są pod uwagę ogólnopolskie badania odnoszące się do ekonomicznych losów absolwentów prowadzone przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (badane są tam m.in. preferencje pracodawców oraz dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych). Również wysoko – na V pozycji – jesteśmy w kategorii Dostępność kadr wysokokwalifikowanych.

Patrycja Jędrzejewska: Zatem wszystko przemawia na korzyść oferty, którą prowadzi Instytut Historii i Politologii. Ale właściwie najważniejsza sprawa-czy absolwenci tych kierunków mogą liczyć, że po studiach znajdą pracę?

Robert Kuśnierz: Nasi absolwenci bardzo dobrze odnajdują się na rynku pracy. I mówię to nie tylko na podstawie tego, co sami obserwujemy: nasi absolwenci bowiem pracują nie tylko w szkołach, archiwach, muzeach czy na uczelniach, realizują się także jako urzędnicy (np. w samorządach), dziennikarze, przedsiębiorcy, policjanci lub żołnierze etc. Dowodem na to są wyniki wspomnianego przed chwilą rankingu „Perspektyw”. Jak wspomniałem, nasze studia na kierunku historia są na drugim miejscu w Polsce w kategorii „Ekonomiczne losy absolwentów”. Jest to szczególnie ważna kategoria, ponieważ niezależne gremia potwierdzają to, o czym powiedziałem przed chwilą, że nasi absolwenci świetnie odnajdują się na rynku pracy.

Patrycja Jędrzejewska: Poza zdobywaniem wiedzy, w Instytucie studenci mogą liczyć również na możliwość działania w kołach naukowych oraz innych organizacjach w regionie . Czy studentom „opłaca się” prowadzenie działalności naukowej i promocyjno-popularyzatorskiej? Nie ukrywam, że jest to z pewnością dość ważna kwestia dla potencjalnych kandydatów na studia.

Robert Kuśnierz: Nasi studenci mogą dodatkowo rozwijać swoje pasje w kołach naukowych: historyków, politologów czy też w Akademickim Kole Kaszubskim. Pragnę podkreślić, że nie są to „martwe” koła, powoływane ze względu na jakieś doraźne korzyści czy ze względu na tradycję akademicką. Nasze Koło Naukowe Historyków jest najbardziej prężnie działającym kołem na całej uczelni. Wespół z Kołem Naukowym Historyków nasz Instytut zorganizował już cztery Słupskie Festiwale Historyczne – olbrzymie wydarzenie propagujące historię, które co roku przyciąga po kilka tysięcy gości. W Instytucie ponadto organizowane są specjalnie dla studentów i doktorantów konferencje, seminaria, panele. Nasi studenci mają zatem od razu – jeżeli będą tylko tego chcieli – możliwość włączenia się w działalność koła i inne organizowane przez Instytut wydarzenia, co z pewnością zaowocuje na przyszłość.

Patrycja Jędrzejewska: W takim razie osoby, którym nauki humanistyczne, a szczególnie historia bądź politologia są bliskie, powinny zapoznać się z bogatą ofertą kształcenia proponowaną przez Instytut Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Dziękuję za rozmowę, Panie profesorze.

Robert Kuśnierz: Również dziękuję za rozmowę i serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych historią i naukami politycznymi do nas na studia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.