fot. GOK Główczyce

25 sierpnia odbyła się VI edycja Rajdu na Orientację Maczuga Stolema. W tym roku, po raz pierwszy oprócz tras pieszych zorganizowane zostały trasy rowerowe, w związku z czym rajd odbywał się na 3 trasach pieszych: najdłuższej 50-cio kilometrowej (Duży Stolem), zaliczanej do Pucharu Polski w Pieszych Marszach na Orientację, średniej 25-kilometrowej (Średni Stolem) oraz krótkiej trasie Małego Stolema o długości ok. 11,5 kilometrów a także na 2 trasach rowerowych: 100 oraz 50-kilometrowej. Do rywalizacji stanęło łącznie 136 osób! 

fot. GOK Główczyce

Wszystkie trasy miały swój początek na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelkowie. Trasy Dużego Stolema TP50 i rowerowa TR100 wystartowały po godz. 7:00, natomiast trasy piesze TP25, TP12 oraz rowerowa TR50 po godz. 9:00.

W tym dniu zawziętej rywalizacji sprzyjała zarówno idealna pogoda jak i nastroje uczestników. Wszystkie trasy wymagały od uczestników zarówno dobrej kondycji, jak i koncentracji oraz dobrej orientacji w terenie potrzebnej na odnalezienie punktów kontrolnych i właściwych ścieżek w gąszczu lasów i dróg okalających malownicze tereny Żelkowa. Budowniczowie tras – Piotr Grabaszewski oraz Tomasz Wiktorzak zadbali o odpowiednie poziomy trudności oraz atrakcyjności tras.

W trakcie gdy piechurzy i rowerzyści Maczugi Stolema zmagali się z wyzwaniami na trasach, w bazie rajdu czekał na nich pyszny i ciepły posiłek. 

Pierwsze rodzinne teamy z trasy TP 12 pojawiały się na mecie już po godzinie 11, czyli zaledwie ponad 2 godziny zajęło najlepszym pokonanie tej trasy. I tak jako pierwszy ukończył ją zespół w składzie: Aneta, Maciej i Lena Kobylscy z czasem 2 godziny 06 minut 48 sekund. Jako drudzy na metę dotarli Henryk i Julia Owsiuk (2 godziny 18 minut 13 sekund), zaś trzecie miejsce na podium zajęli Jolanta, Bartek, Milka, Piotrek i Maja Jarmuł. 

Nieco dłużej zajęło uczestnikom pokonywanie kolejnych tras. Kolejni na metę zaczęli przybywać piechurzy Średniego Stolema. Na trasie znajdowało się 12 punktów kontrolnych, których odnalezienie było nie małym wyzwaniem. Pierwszym, któremu udało się zdobyć wszystkie punkty i dotrzeć na metę okazał się Jacek Wąsicki (z czasem 3:28:50), jako drugi na metę dotarł Daniel Leśniewski (3:51:10), natomiast trzecim zawodnikiem na mecie okazał się Paweł Sadowski (3:51:58).

fot. GOK Główczyce

Następni na mecie zaczęli się pojawiać rowerzyści trasy 50-kilometrowej. W kolejności: I miejsce – Krzystof Kropidłowski (z czasem 4:56:25), II miejsce – Maciej Kuta (5:18:20), zaś III miejsce – Kamil Olszewski (5:23:55).

Na drugiej, dłuższej trasie rowerowej (100km) rywalizacja trwała nieco dłużej. Jako pierwszy na metę z dużą przewagą dojechał Sławomir Ćwirko z czasem 6:21:30. Kolejni zawodnicy zaczęli wjeżdżać na metę dopiero po godzinie. Jako drugi z czasem 7:24:20 na metę dotarł Stefan Wesołowski natomiast trzecie miejsce zajął Leszek Orłowski z czasem 7:42:20.

Na 50-cio kilometrowej trasie Dużego Stolema rywalizacja była najbardziej zacięta. Do startu stanęło 16 osób. Po 7 godzinach na mecie pojawił się zwycięzca – Marcin Sontowski, który pokonał trasę w czasie 7:13:56, kilka minut po nim na mecie stawił się Robert Kujawski (7:22:00), który ,,o włos” wyprzedził Michała Niemczyka (7:22:01). Wśród piechurów Dużego Stolema wystartowały 2 kobiety walczące o trofeum ,,Stolema na Szpilkach”. Ostatecznie tytuł ten przypadł Monice Jaroszewskiej, która mimo tego, że na metę dotarła nieco później od przeciwniczki, zdobyła wszystkie 17 punktów kontrolnych. 

Honorowe odznaczenie dla Siwego Stolema, czyli najstarszego uczestnika Maczugi Stolema otrzymał w tym roku pan Romuald Miszewski, zaś tytuły najmłodszych uczestników przypadły Olafowi Paprockiemu oraz Katarzynie Kosickiej.

Pełne wyniki uczestników Maczugi Stolema:

DUŻY STOLEM (TP50)

ŚREDNI STOLEM (TP25)

MAŁY STOLEM (TP12)

ROWEROWY STOLEM (TR100)

ROWEROWY STOLEM (TR50)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.