Krajobraz po nawałnicy (Fot. Sołectwo Rytel)

11 sierpnia mija dokładnie rok od nawałnicy, która przeszła w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę i Kujawy po Pomorze Gdańskie oraz Warmię. Symbolem tragedii stało się Sołectwo Rytel w gminie Czersk. To tu przez miesiące heroicznie zmagano się ze skutkami burzy i huraganowego wiatru. To wtedy w pracę zaangażowały się służby z całego kraju wspierane przez niezliczoną liczbę wolontariuszy i ludzi dobrej woli. Dla lokalnej społeczności ta noc była koszmarem. Rok po niej chcą znów być razem, aby jeszcze raz uścisnąć dłoń tym wszystkim, którzy przynieśli pomoc.

Wolontariusze, sierpień 2017 (Fot. Sołectwo Rytel)

Plenerowe spotkanie „Pokonaj nawałnicę” to niezwykła inicjatywa nieformalnej grupy „Solidarni z Rytlem”.

To ludzie z zewnątrz dali nam impuls do organizacji tego wydarzenia. My mieszkańcy początkowo mieliśmy wątpliwości, czy w obliczu tak wielkiej tragedii wielu rodzin, taka poniekąd radosna inicjatywa ma sens. Z czasem tych zapytań było jednak co raz więcej. Stwierdziliśmy w końcu, że warto się spotkać, aby tym wszystkim osobom po prostu podziękować. Chcemy, by spotkanie miało przyjacielski i rodzinny charakter – wspomina Łukasz Ossowski, sołtys Rytla.

Błyskawicznie z nieśmiałego pomysłu zrodziło się duże wydarzenie. W najbliższą sobotę w Rytlu zagrają: Memento, Goood, WBH, a także kultowy „Dżem”. Organizatorzy zaplanowali wiele dodatkowych atrakcji – bieg rocznicowy na 11 km, wyścigi rolkarzy, spotkanie Motoserce, podczas którego będzie można oddać krew, miasteczko Star Wars, występy artystyczne dzieci i młodzieży, koncerty orkiestr dętych, czy potyczki jednostek OSP. Co ważne, 99,9% atrakcji to występy charytatywne. Pozostałą kwotę pozyskano od partnerów i sponsorów.

Tragedia, która wstrząsnęła Polską

Anomalię spowodowała burza wielokomórkowa typu bow echo o długości 300 km. W jej wyniku zginęło 6 osób. Prędkość wiatru w porywach podczas przejścia tego układu osiągała 120 km/h, a punktowo przekraczała nawet 150 km/h. Sołectwo Rytel zostało spustoszone przez wichurę, która zniszczyła ok. 100 domów i powaliła 9 tys. ha lasu, co doprowadziło do spiętrzenia wody w Brdzie. Miejscowy las do dzisiaj sprawia apokaliptyczne wrażenie.

Krajobraz po nawałnicy (Fot. Sołectwo Rytel)

Turyści nadzieją dla regionu

Przy tak ogromnej skali tragedii ciężko jest szukać pozytywów. Nie da się jednak uciec od pytania, jak meteorologiczna katastrofa wpłynęła na gminę, której ważnym ogniwem jest turystyka. Okazuje się, że w bieżącym roku odnotowano wyraźny wzrost liczby turystów.

Nie prowadzimy dokładnych statystyk w gminie, ale z samej obserwacji i sprzedaży, można mówić o 30-40% wzroście w stosunku do lat ubiegłych – szacuje Magdalena Walenczak, pracownik Centrum Informacji Turystycznej w Czersku.

Żyjący z turystyki mieszkańcy szybko odczuli skutki wichury. Do końca 2017 roku rzeka Brda i Kanał Brdy były zamknięte dla ruchu kajakowego. W promocję regionu zaangażowało się wielu lokalnych działaczy. Do odwiedzin terenów po nawałnicy w regionalnych mediach zachęcał także Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk. W ramach kampanii przygotowany został spot radiowy, a także materiał video.

Rytel i „tereny ponawałnicowe” pojawiają się w mediach i to na pewno ma dobry wpływ. Zawsze wspólne działanie przynosi korzyści – tego się tu nauczyliśmy przez ostatni trudny rok – dodaje sołtys Rytla.

Bartłomiej Zambrzycki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.