Dla miłośników pieszych i rowerowych wycieczek po Kaszubach pojawiła się nowa/stara atrakcja. Po kilku latach przerwy na Jelenią Górę, czyli najwyższe wzniesienie Nadleśnictwa Strzebielino powróciła wieża widokowa. Starą kilka lat temu rozebrano ze względów bezpieczeństwa. Od niedawna nad Bożympolem (gm. Łęczyce) góruje nowa – certyfikowana, z której roztacza się piękny widok na urokliwą pradolinę rzeki Łeby.

Nie trzeba jechać w góry, aby się solidnie zmęczyć, zdobywając szczyty – wie to każdy, kto przynajmniej raz wybrał się na wycieczkę po kaszubskich wzniesieniach. Kaszuby to nie tylko osławiona Wieżyca i piękne Wzgórza Szymbarskie. W zaciszu Leśnictwa Paraszynek można trafić na prawdziwą, choć mniej znaną krajobrazową perłę.

Nowa wieża widokowa na Jeleniej Górze (Fot. J. Kuczyńska)


Góra, którą ukształtował lądolód

Jelenia Góra jest najwyższym wzniesieniem w Nadleśnictwie Strzebielino (221 m n.p.m.). To właśnie tu występuje największa wysokość względna na Kaszubach – różnica poziomów pomiędzy dnem doliny Łeby a wierzchołkiem Jeleniej Góry sięga prawie 180 m. Wieżyca, choć bezwzględnie najwyższa, ustępuje jej o kilka metrów.

To pozostałość po lądolodzie skandynawskim, który kształtował te tereny. Jelenia Góra jest kulminacją tzw. Moreny Rozłazińskiej – tłumaczy Jadwiga Kuczyńska, inżynier nadzoru Nadleśnictwa Strzebielino.

Z punktu widokowego na szerokość 180 stopni roztacza się piękna panorama na leżące w sercu Pradoliny Łeby wsie Bożepole Wielkie i Małe, a w kierunku północno-wschodnim w głębi widać Pradolinę Redy. Nad dolinami góruje pasmo wzgórz zwanych Bismarkami. Z Jeleniej Góry można gołym okiem dostrzec farmę wiatrową w Zwartowie, a przy dobrej pogodzie i widoczności nawet wieżę widokową w Gniewinie zwaną Kaszubskim Okiem.

Bożepole z Jeleniej Góry (Fot. J. Kuczyńska)

 

Z Jeleniej Góry widać nawet Kaszubskie Oko (Fot. J. Kuczyńska)

Rodzinna wycieczka na cały dzień

Już po kilku minutach wędrówki można się poczuć jak w Beskidach. Podczas wspinaczki na szczyt przechodzi się przez malowniczy rezerwat przyrody „Paraszyńskie Wąwozy”

– Rezerwat leży na obszarze ponad 55 ha. Można go obejść żółtym szlakiem turystycznym, bądź ścieżką edukacyjną „Wokół rezerwatu”. Na szlaku znajduje się grób dziedzica Bożegopola Małego. W pobliżu na zielonym szlaku znajdują się unikatowe kamienne mosty, czyli kamienne umocnienia dróg. Ich historia sięga początku XX w. Najprawdopodobniej służyły komunikacji między ówczesnymi osadami – zachęcają pracownicy nadleśnictwa.

Kamienny most (Fot. J. Kuczyńska)

Jak trafić?

Ze stacji kolejowej Bożepole Wielkie należy przejść przez przejazd kolejowy i podążyć w kierunku południowym na znakowany szlak przy lesie. Po przejściu ok. 500 m skrajem lasu, należy kierować się zgodnie z tablicami: „Leśniczówka Paraszynek” i „Pole biwakowe”. Dalej po szlakach prowadzi już namalowana na drzewach i skutecznie wskazująca drogę zielona sowa. Ponadto na stronie internetowej Nadleśnictwa Strzebielino znajduje się interaktywna mapa.

Widok na Pradolinę Łeby z punktu widokowego, który powstał po przecięciu wizury ok. 100 m na zachód od wieży (Fot. B. Zambrzycki)

Bartłomiej Zambrzycki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.