materiały prasowe

Jarmark ziół, kwiatów i owoców, święcenie bukietów w kościele, warsztaty tworzenia pióropuszy z ziół, oglądanie roślin w stukrotnym powiększeniu, a także musical dla dzieci i degustacja zupy z żółtlicy–Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na festyn z okazji święta Matki Boskiej Zielnej.

materiały prasowe

Impreza folklorystyczna związana z tym najstarszym maryjnym świętem odbędzie się 15 sierpnia. W tym roku święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w polskiej tradycji ludowej zwane świętem Matki Boskiej Zielnej, wypada w środę. Imprezę w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie rozpocznie Msza Święta w swołowskim kościółku (godz. 11.00), jednak już od godz. 10.00 będzie można wspólnie z pracownikami muzeum przygotować bukieciki ziołowe gotowe do poświęcenia. Tradycja błogosławieństwa roślin ma już ponad dziesięć wieków–15 sierpnia lud przynosząc wiązanki zbóż, owoców i roślin dziękował Matce Bożej Wniebowziętej za pomoc w pracy na roli, za opiekę nad ludźmi i ich plonami.


Po Mszy Świętej, wszystkie wydarzenia odbędą się na terenie Zagrody Albrechta. W ogrodzie zaplanowano jarmark ziół, kwiatów, warzyw, owoców i przetworów, które powinny znaleźć się w każdej spiżarce, a także kiermasz rękodzieła. Szczególny program przygotowano dla najmłodszych. Dzieci będą mogły wziąć udział w arcyciekawej lekcji z profesorem Ziółkiem, podczas której obejrzą rośliny w stukrotnym powiększeniu (godz. 12.00). Po części naukowej organizatorzy zapraszają na musical o krasnoludkach w wykonaniu Teatru Rozmaitości GWITAJCIE* (godz. 13.00) i warsztaty tworzenia ziołopuszy–czyli pióropuszy z ziół (godz. 14.00). Wszyscy zainteresowani zastosowaniem ziół w uzdrawianiu będą mogli wysłuchać prelekcji na temat leczniczych właściwości glistnika jaskółcze ziele, a także spróbować zupy z żółtlicy (godz. 15.00).

Szczegółowy program imprezy:
10:00 – 16:00 – jarmark ziół, kwiatów, warzyw, owoców i przetworów, kiermasz rękodzieła
10:00 – 13:00 – układanie bukietów ziołowych i wyplatanie wianków
11:00 – Msza Święta ze święceniem bukietów ziołowych w swołowskim kościółku
12:00 – 13:00 – lekcja z profesorem Ziółkiem – zioła w stukrotnym powiększeniu!
13:00 – 14:00 – musical dla dzieci „Krasnoludki” w wykonaniu Teatru Rozmaitości GWITAJCIE*
14:00 – 15:00 – warsztaty tworzenia zioło puszy czyli pióropuszy z ziół
15:00 – 16:00 – lecznicze zastosowania glistnika i degustacja zupy z żółtlicy

Bilety wstępu na imprezę w cenie 8 zł. Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.
Więcej informacji na stroniewww.muzeum.swolowo.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.