fot. slupsk.szkolapolicji.gov.pl/

O wspólnych zajęciach szkoleniowych i wymianie kadry oraz słuchaczy rozmawiali Komendanci Szkół Policji ze Słupska i Mastaičiai niedaleko Kowna. Szef litewskiej placówki szkoleniowej Algirdas Kaminskas gościł z kilkudniową roboczą wizytą w Słupsku.

W trakcie rozmów mówiono o wzajemnej wymianie kadry szkoleniowej i trenerskiej obu Szkół Policji. Wymiany takie mają na celu poznanie dobrych praktyk a także cech wspólnych obu formacji oraz różnic, które występują w zakresie między innymi systemów prawnych obu państw, a także na przykład taktyki i technik interwencji.
Wspólne szkolenia prowadzone do tej pory przez obie placówki już przynoszą wymierne efekty policjantom polskim i litewskim, którzy pełnią wspólną służbę w międzynarodowych patrolach, od kilku lat funkcjonujących po obu stronach granicy polsko-litewskiej.

fot. slupsk.szkolapolicji.gov.pl/

Komendant Szkoły Policji Litwy Algirdas Kaminskas, któremu towarzyszył jego zastępca Mindaugas Bilius oraz Arūnas Vaičiuli –  szef Wydziału Wyszkolenia Policyjnego z uznaniem odnieśli się także do tegorocznej współpracy, w ramach której w ostatnim czasie gościli na Litwie wykładowcy Zakładu Interwencji Policyjnych, którzy podzielili się ze swoimi litewskimi kolegami zagadnieniami z taktyki i technik interwencji, które przyswajają sobie polscy policjanci.

Przedstawiciele Szkoły Policji Litwy rozmawiali także o możliwościach zorganizowania międzynarodowych szkoleń z udziałem jednostek, z którymi na co dzień współpracuje Szkoła Policji w Słupsku – Akademią Policji Chorwacji w Zagrzebiu, Wyższą Zawodową Szkołą Policji landu Brandenburgia w Oranienburgu oraz Amerykańską Bazą Wspracia U.S.Navy w Redzikowie koło Słupska.

Oficjalne porozumienie o współpracy Szkoły Policji Słupsku i Litewskiej Akademii Policji zostało podpisane w połowie w 2011 roku, jednak początki współpracy ze stroną litewską sięgają stycznia 2007 roku, gdy do Słupska przyjechał ówczesny komendant Centrum Szkolenia Policji Litewskiej w Trokach Rajmondas Skibarka. Pół roku później odbyły się pierwsze wspólne szkolenia. Wykładowcy Szkoły Policji prowadzili zajęcia dotyczące znajomości przepisów o użyciu środków przymusu bezpośredniego w ówczesnym przejściu granicznym w Budziskach, w specjalnie do tego przygotowanym Międzynarodowym Punkcie Kontaktowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.