Rozmawiano o dalszej współpracy Szkół Policji ze Słupska i Mastaičiai

10 lipca 2018r. | Drukuj

O wspólnych zajęciach szkoleniowych i wymianie kadry oraz słuchaczy rozmawiali Komendanci Szkół Policji ze Słupska i Mastaičiai niedaleko Kowna. Szef litewskiej placówki szkoleniowej Algirdas Kaminskas gościł z kilkudniową roboczą wizytą w Słupsku.

W trakcie rozmów mówiono o wzajemnej wymianie kadry szkoleniowej i trenerskiej obu Szkół Policji. Wymiany takie mają na celu poznanie dobrych praktyk a także cech wspólnych obu formacji oraz różnic, które występują w zakresie między innymi systemów prawnych obu państw, a także na przykład taktyki i technik interwencji.
Wspólne szkolenia prowadzone do tej pory przez obie placówki już przynoszą wymierne efekty policjantom polskim i litewskim, którzy pełnią wspólną służbę w międzynarodowych patrolach, od kilku lat funkcjonujących po obu stronach granicy polsko-litewskiej.

fot. slupsk.szkolapolicji.gov.pl/

Komendant Szkoły Policji Litwy Algirdas Kaminskas, któremu towarzyszył jego zastępca Mindaugas Bilius oraz Arūnas Vaičiuli –  szef Wydziału Wyszkolenia Policyjnego z uznaniem odnieśli się także do tegorocznej współpracy, w ramach której w ostatnim czasie gościli na Litwie wykładowcy Zakładu Interwencji Policyjnych, którzy podzielili się ze swoimi litewskimi kolegami zagadnieniami z taktyki i technik interwencji, które przyswajają sobie polscy policjanci.

Przedstawiciele Szkoły Policji Litwy rozmawiali także o możliwościach zorganizowania międzynarodowych szkoleń z udziałem jednostek, z którymi na co dzień współpracuje Szkoła Policji w Słupsku – Akademią Policji Chorwacji w Zagrzebiu, Wyższą Zawodową Szkołą Policji landu Brandenburgia w Oranienburgu oraz Amerykańską Bazą Wspracia U.S.Navy w Redzikowie koło Słupska.

Oficjalne porozumienie o współpracy Szkoły Policji Słupsku i Litewskiej Akademii Policji zostało podpisane w połowie w 2011 roku, jednak początki współpracy ze stroną litewską sięgają stycznia 2007 roku, gdy do Słupska przyjechał ówczesny komendant Centrum Szkolenia Policji Litewskiej w Trokach Rajmondas Skibarka. Pół roku później odbyły się pierwsze wspólne szkolenia. Wykładowcy Szkoły Policji prowadzili zajęcia dotyczące znajomości przepisów o użyciu środków przymusu bezpośredniego w ówczesnym przejściu granicznym w Budziskach, w specjalnie do tego przygotowanym Międzynarodowym Punkcie Kontaktowym.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze