Fot. GK

4 grudnia br. w Akademii Pomorskiej w Słupsku odbyło się Sympozjum Naukowe pt. „Święty Otton. Apostoł Pomorza”.

Jego organizatorem jest dr hab., prof. nadzw. Adela Kuik-Kalinowska z Instytutu Polonistyki Akademii Pomorskiej. Konferencja zainicjowała wieloletni cykl sympozjów naukowych poświęconych tematyce: Chrześcijaństwo na Pomorzu. Kultura duchowa i materialna.

Fot. GK

Kolejne sesje będą poświęcone: świętym i patronom Pomorza, kultowi maryjnemu, a także dziedzictwu kulturowemu zawartemu w sztuce sakralnej Pomorza (malarstwo, muzyka, architektura). Tak pomyślane przedsięwzięcie ma za zadanie przybliżyć kulturę duchową i materialną naszego wspólnego dobra. Konferencja „Święty Otton. Apostoł Pomorza” jest formą spotkania ludzi nauki i sztuki, duchownych oraz wszystkich zainteresowanych. Ta inicjatywa ma przede wszystkim wymiar naukowy, w istocie jednak ukazuje epokowe znaczenie apostolskiej roli św. Ottona. Jest to  zarówno akt ewangelizowania średniowiecznego Pomorza, jak i również inspirująca postawa w działalności edukacyjno-kerygmatycznej.

Konferencja jest jednym z aktów przygotowań do obchodów 900 rocznicy chrztu Pomorza, którego dokonał w roku 1124 właśnie święty Otton z Bambergu. Duchowy patronat nad Sympozjum objął Jego Ekscelencja Ks. Biskup Edward Dajczak–Biskup Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Fot. GK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.