fot. kaszubi.pl

Już 16. raz uczniowie oraz dorośli wzięli udział w konkursie Kaszubskiego Dyktanda. W tym roku gospodarzem zostało Bojano, a wydarzenie odbyło się w pięknym kompleksie szkolno-sportowym przy ul. Wybickiego 38. Kaszubskie Dyktando realizowane jest dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

fot. kaszubi.pl

Rejestracja uczestników odbywała się od godz. 8 do 10 a zaraz po niej wszyscy udali się na halę sportową, gdzie przy muzyce Gminnej Orkiestry Dętej Gminy Szemud wydarzenie zapoczątkowali przewodnicząca rady gminy Szemud – Aleksandra Perz oraz Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski. Po uroczystym wprowadzeniu sztandarów wspólnie odśpiewano 2 hymny – polski oraz kaszubski. Następnie gości oficjalnie przywitał prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego – Edmund Wittbrodt – życząc wszystkim wszëtczégò bëlnégò oraz połamania piór! Regulamin oraz kwestie organizacyjne omówiły Justyna Pomierska oraz Danuta Pioch, a zaraz po tym uczestnicy konkursu wybrali się do przydzielonych sal. Do I etapu Dyktanda przystąpiło 243 uczestników!

W czasie sprawdzania prac przez nauczycieli języka kaszubskiego uczestników jak i innych przybyłych gości czekał szereg atrakcji. Każdy miał możliwość zapisania się na niezwykle ciekawe warsztaty m.in. plastyczne czy też tańców kaszubskich. Na głównej scenie natomiast dzieci miały przyjemność uczestniczyć w spektaklach „Kota w butach” oraz „Czarodziejskiego Krzesiwa”. W międzyczasie miały miejsce również występy wokalne dzieci oraz zespołów regionalnych tj. Krośnięta czy Koleczkowanie. Fanów słodkości czekało mnóstwo kaszubskich wypieków jak i kolorowa wata cukrowa.

W tym roku w związku z reformą szkolnictwa zmienił się system kategorii, do których zostali przydzieleni uczestnicy Dyktanda. Pierwszy raz w historii pisano w 8 kategoriach, ponieważ dodatkowo w tym roku walczono również o nagrodę Arcymistrza Dyktanda Kaszubskiego.

Jeszcze przed ogłoszeniem laureatów tegorocznej edycji rozdano nagrody dla najlepszych maturzystów z j. kaszubskiego. Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego „Remùsowi Drëszë” podjeło się kontynuacji dzieła PP. Ewy i Grzegorza Szalewskich, którzy byli pomysłodawcami tego wyróżnienia. Nagrody wręczyła Wanda Lew-Kiedrowska, a laureatami zostali:

1. Malwina Laska (matura 2015)

2. Ewelina Stefańska (matura 2016)

3. Gracjan Fopke (matura 2017)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.