mat. prasowe

Tegoroczny Sopot Jazz Festival odbędzie się w dniach od 5 do 7 października. Już po raz drugi kierownikiem artystycznym wydarzenia będzie Greg Osby, światowej sławy saksofonista amerykański. W ramach festiwalu, oprócz koncertów w Sofitel Grand Sopot Hotel, odbędą się również jam sessions w Teatrze Boto i klubie Atelier a także mistrzowskie warsztaty jazzowe.

mat. prasowe

 „Moim głównym celem jest pokazanie jak jazz ewoluuje na świecie. Choć jazz narodził się w Ameryce, dziś jest muzyką globalną, platformą otwartą na wpływy wielu różnych kultur, sposobów muzycznego myślenia. Program Sopot Jazz Festival jest wynikiem moich wieloletnich doświadczeń, otwiera publiczność na nowe zjawiska muzyczne i nowych, kreatywnych muzyków.” – powiedział dla „Jazz Forum” Greg Osby, dyrektor artystyczny festiwalu.

 Sopot Jazz Festival 2017 rozpocznie w czwartek, 5 października, koncert talentów wokalnych. Wystąpią Alice Ricciardi z Włoch i Viktoria Pilatovic z Litwy. Panie na scenie spotkają się po raz pierwszy i zaprezentują dwa różne podejścia do wokalistyki jazzowej. W projekcie wezmą także udział Pietro Lussu, czołowy włoski pianista, Josh Ginsburg, amerykański kontrabasista oraz legendarny polski perkusista Czesław Bartkowski. Tego wieczora usłyszymy też Timucina Sahina, grającego na dwugryfowej gitarze gitarzystę i kompozytora z Turcji, który wystąpi z polską sekcją rytmiczną: kontrabasistą Michałem Barańskim i perkusistą Łukaszem Żytą.

W piątek, 6 października, festiwalowy wieczór wypełnią Algorhythm, kwintet złożony z wyróżniających się muzyków młodego pokolenia. Dwóch docenionych na scenie nowojorskiej muzyków, saksofonistów tenorowych: Adam Larson i Troy Roberts  wystąpią, każdy z osobna, z triem Kasi Pietrzko. W skład zespołu 23 letniej pianistki wchodzą: kontrabasista Adam Święs i grający na perkusji Piotr Budniak. Piątkowy wieczór zakończy występ Clevelanda Watkissa, jednego z najwybitniejszych obecnie wokalistów jazzowych, który stanie na czele zespołu złożonego z czterech czołowych artystów brytyjskich

Trzeciego dnia festiwalu, 7 października, usłyszymy dwa projekty z udziałem mieszkającej w Nowym Jorku polskiej perkusistki Doroty Piotrowskiej. W pierwszym z nich pojawi się utalentowany polski pianist Kuba Płużek i aktywna na międzynarodowej scenie jazzowej kontrabasistka Daria Chernakovą z Moskwy. Skład uzupełni Tali Rubinstein, wybitna flecistka z Izraela. Drugi z projektów współtworzą Dorota Piotrowska i Sam Newsom, amerykański saksofonista sopranowy. W koncercie finałowym wystąpi Juan Garcia-Hereros, południowoamerykański wirtuoz sześciostrunowej gitary basowej. Wystąpi z septetem i zaprezentuje wielokulturowy projekt The Blue Road.

Po wieczornych koncertach w Sofitel Grand Sopot Hotel odbędą się jam sessions. W czwartek i sobotę w Teatrze BOTO, w piątek w klubie Atelier.

W ramach Sopot Jazz Festival 2017 odbędą się również mistrzowskie warsztaty jazzowe: 4 października z wirtuozem gitary Timucinem Sahinem w Akademii Muzycznej w Gdańsku a 5 października z saksofonistą Troyem Robertsem w Teatrze BOTO.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.