Fot. nadesłane

Wczoraj (20.09 br.) w Urzędzie Gminy Dębnica Kaszubska odbył się Konwent Wójtów i Burmistrzów Powiatu Słupskiego.

Fot. nadesłane

Szerokopasmowy Internet dla mieszkańców powiatu.

Pierwszy omawiany temat dotyczył realizowanego przez firmę Orange Polska projektu ,,Szerokopasmowy Powiat Słupski” Projekt polega na doprowadzeniu światłowodów do gospodarstw domowych na terenie powiatu słupskiego. Projekt realizowany jest z dofinansowaniem unijnym w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Podczas konwentu dostaliśmy zapewnienie, że inwestor zamierza realizować projekt na terenie całego powiatu słupskiego. W szczególności w tych miejscowościach, w których będzie taka potrzeba. Uzyskaliśmy także informację, że realizacja inwestycji nastąpi w dwóch etapach. Pierwszy etap jest już w trakcie realizacji a jego zakończenie planowane jest w najbliższych miesiącach i dotyczy gmin: Smołdzino, Ustka i Główczyce. Natomiast prace w drugim etapie, gdzie włączone mają zostać pozostałe gminy, mają zostać wykonany do końca 2020 r. Przed przystąpieniem do prac w drugim etapie firma Orange Polska planuje spotkania z władzami lokalnymi poszczególnych gmin i konsultacje z mieszkańcami.

Zdaniem Zdzisława Kołodziejskiego starosty słupskiego samorządowcy są zainteresowani, aby jak największa liczba mieszkańców naszego powiatu mogła w przyszłości korzystać z projektu światłowodowego i miała dostęp do Internetu o prędkości 100Mb/s i więcej. Wierzę, że rozwój społeczeństwa informacyjnego pociągnie za sobą poprawę jakości życia mieszkańców, jak również pobudzenie lokalnej przedsiębiorczości na terenach, gdzie do tej pory barierę stanowił brak dostępu do odpowiednich środków komunikacji.

Fot. nadesłane

 Uruchomienie ośrodka przeszczepowego w Słupsku.

Następnie Andrzej Sapiński Prezes Zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku oraz dr Wojciech Homenda ordynator oddziału hematologicznego omówili plany rozwoju oddziału hematologicznego. Jest to jedyny tego typu oddział na Pomorzu Środkowym.

Rocznie leczonych jest 2800 chorych na nowotwory krwi. Oddział dysponuje wykwalifikowaną kadrą – 3 hematologów (1 w trakcie egzaminu).
W ramach rozwoju świadczeń medycznych, szpital chce zapewnić pacjentom nie tylko wysoką jakość świadczeń, ale również ich kompleksowość.

Dlatego słupski szpital chce dać możliwość pacjentom z regonu słupskiego dokonania autoprzeszczepu szpiku kostnego. Często bez autoprzeszczepu wyleczenie nie jest możliwe. Obecnie pacjenci ze Słupska i regionu kierowani są do Gdańska, gdzie na przyjęcie oczekiwać muszą ponad miesiąc.
Zdaniem dr Homendy uruchomienie ośrodka przeszczepowego jest ważne, gdyż w ostatnich latach obserwujemy wzrost zachorowań na nowotwory krwi. W oddziale hematologii słupskiego szpitala większość chorych pochodzi ze Słupska i okolic. W przypadku naszych chorych rozszerzenie zakresu usług o transplantacje szpiku pozwoliłoby skrócić okres oczekiwania na ten zabieg, a tym samym zwiększyć szansę całkowitego wyleczenia.

Problemem są pieniądze, szpital ma ograniczone możliwości finansowe, a na sfinansowanie takiej inwestycji polegającej na utworzeniu ośrodka transplantologicznego w Słupsku potrzeba około trzech milionów złotych. Stąd prośba skierowana do samorządów o dofinansowanie tej bardzo potrzebnej dla naszych pacjentów inwestycji.

Na konwencie nie padły konkretne kwoty, ale zaangażowanie dr Homendy, jego pasja i chęć niesienia pomocy dla pacjentów ze słupska i regionu zrobiła wrażenie na wójtach, którzy w większości zadeklarowali chęć wsparcia finansowego tej inwestycji.

Pomoc i przekazanie pieniędzy z budżetu na 2018 r. zadeklarował również starosta Zdzisław Kołodziejski. Zdaniem starosty trzeba wykorzystać fakt, że szpital posiada wykwalifikowaną kadrę oraz odpowiednią bazę potrzebną do uruchomienia takiego ośrodka. Przeważnie bowiem jest tak, że szpitale mimo posiadania finansowania, dobrej bazy oraz chęci  nie mogą tego typu ośrodków otworzyć ponieważ brakuje specjalistów.
U nas specjaliści są i grzechem w stosunku do chorych byłoby nie wspomożenie tak potrzebnej inwestycji.

Prezes Andrzej Sapiński omówił pozostałe inwestycje realizowane prze słupski szpital w 2017 r. takie jak:

– przebudowa budynków 4a i 4b na potrzeby administracji szpitala.

– przebudowa pomieszczeń Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Naczyniowej w celu ich rozdzielenia jako samodzielnych jednostek

– przebudowa pomieszczeń SOR w celu wprowadzenia zmian w poszczególnych obszarach. Obecnie trwa opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej

– przebudowa pomieszczeń Oddziału Anestezjologii i intensywnej Terapii w celu utworzenia dodatkowej Sali dwułóżkowej

– przebudowa pomieszczeń Intensywnego nadzoru Hematologicznego. Obecnie trwają prace mające na celu wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

Fot. nadesłane

Przeniesienie Oddziału Położniczo-Ginekologicznego i Neonatologicznego z Ustki do Słupska

Ginekologicznego i Neonatologicznego z Ustki do Słupska. Zdaniem Prezesa Sapińskiego znacznie zwiększy to bezpieczeństwo rodzących kobiet oraz nowonarodzonych dzieci. Koszt tej inwestycji to 15 mln zł. Szpital na ten cel zaciągnął kredyt w wysokości 11,6 mln zł. Pozostała kwota 3,4 mln zł to środki własne szpitala. Przeniesienie planowane jest na I kwartał 2018 roku.

Fot. nadesłane

Inwestycje w Ustce

Dodatkowo w przyszłym roku budynek szpitalny w Ustce przejdzie termomodernizację. Jej koszt to ponad 4 mln zł. W ramach inwestycji nastąpi ocieplenie ścian zewnętrznych, wymiana okien i drzwi zewnętrznych, ocieplenie stropodachu oraz modernizacja instalacji wentylacyjnej. Co ważne ze względu na położenie budynku szpitalnego w Ustce będzie on zupełnie inaczej wyglądał – tzn. bardziej estetycznie. Dla Ustki planuje się zorganizowanie opieki nad pacjentami długoterminowymi. Od 1 lipca działa tam Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy. Docelowo, po przeprowadzce Oddziału Położniczo-Ginekologicznego, planuje się jego powiększenie. Do Ustki przeniesiony ma zostać również Odział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej i tam planowany jest jego dalszy rozwój.

Na zakończenie konwentu wójtowie i burmistrzowie dyskutowali o realizowanych inwestycjach z  Danutą Makowską-Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Gdańsku.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.