Otwarcie Alei Andrzeja Wajdy // fot. K. Stańczak

Zanim święto polskiego filmu na dobre rozpoczęło się w Gdyni, w sercu wydarzeń odbyła się ważna i symboliczna uroczystość. Główny trakt przecinający plac Grunwaldzki od dzisiaj nosi imię Andrzeja Wajdy.

Otwarcie Alei Andrzeja Wajdy // fot. K. Stańczak

Andrzej Wajda, jeszcze przed rokiem prezentował w Gdyni swoje ostatnie dzieło „Powidoki”. Brał także udział w wielu spotkaniach z filmowcami i widzami. Wieść o odejściu Mistrza nadeszła niespodziewanie jesienią. Decyzja o nadaniu traktowi imienia Andrzeja Wajdy została jednogłośnie przyjęta przez Radę Miasta Gdyni. Realizacja czekała na odpowiedni moment. Początek festiwalu, to najlepszy czas na tę uroczystość. 

Podczas Festiwalu odbędą się także promocje nowych wydawnictw. W Gdyńskim Centrum Filmowym będzie to album Stowarzyszenia Filmowców Polskich „Andrzej Wajda. Ostatni romantyk polskiego kina” oraz książki pt. „Andrzej Wajda jako historyk. Metodologiczne studium z historii wizualnej” autorstwa Piotra Witka. 

W tym roku na Festiwalu, w cyklu Czysta klasyka – In memoriam, zostaną zaprezentowane odnowione cyfrowo filmy Andrzeja Wajdy: „Popiół i diament” i „Wesele”. Widzowie zobaczą również spektakl Teatru Telewizji w reżyserii Andrzeja Wajdy „Bigda idzie!”. W ramach Pokazów specjalnych – In Memoriam zostaną pokazane także filmy dokumentalne: „Andrzej Wajda. Moje Inspiracje” w reż. Andrzeja Wajdy i Marka Brodzkiego, „Andrzej Wajda ogląda Popiół i diament” w reż. Marcina Borchardta i Jerzego Radosaoraz „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!” Zespołu Filmowego Paladino.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.