fot. sxc.hu

Od 1 października przywrócony zostaje wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. W związku z tym w ostatnim kwartale 2017 r. na Pomorzu może przybyć ponad 18 tys. „nowych” emerytów. Osoby zainteresowane przejściem na zreformowaną emeryturę mogą składać wnioski o świadczenie już od 1 września.

fot. sxc.hu

W całym kraju do końca roku z obniżonego wieku emerytalnego może skorzystać ponad 330 tys. osób. Nie oznacza to jednak, że wszyscy zdecydują się na to już teraz. 20 proc. potencjalnych emerytów zadeklarowało bowiem kontynuację pracy zawodowej, a blisko 30 proc. zastanawia się jeszcze nad podjęciem decyzji o emeryturze. Niemniej jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych spodziewa się od 1 września zwiększonej liczby wniosków. Nie będzie to jednak miało wpływu na pracę urzędu, który jest na tę okoliczność przygotowany. W każdej placówce jest starannie przeszkolony zespół pracowników. Jego wielkość jest dostosowana do możliwej ilość klientów, którzy złożą wniosek. Choć z naszych szacunków i rozmów z klientami wynika, że wniosków będzie zdecydowanie mniej niż 330 tys. to ZUS jest gotowy do obsługi każdej ich liczby. ZUS na rozpatrzenie wniosku ma 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do ustalenia uprawnień emerytalnych. Obecnie terminowość wydawania decyzji emerytalnych wynosi 99,5 proc. Nie ma więc powodów do obaw co do terminowego przyznawania świadczeń.
Emerytura przyznawana jest, co do zasady, na wniosek osoby zainteresowanej.

Wniosek o emeryturę składamy na formularzu EMP. We wniosku należy wpisać m.in. swoje dane oraz podstawę ubiegania się o emeryturę, a także określić jakie świadczenia pobierało się do tej pory. Do każdego formularza dołączona jest szczegółowa instrukcja jak prawidłowo go wypełnić. Wnioski można też składać elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Tą drogą można też zarezerwować wizytę dzięki czemu umówimy się na konkretną godzinę i unikniemy oczekiwania w kolejce.

Osoby, które mają wątpliwość bądź pytania dotyczące reformy emerytalnej nadal mogą skorzystać z pomocy doradcy emerytalnego, który wyjaśni np. od czego zależy wysokość emerytury, a także wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia oraz pomoże wypełnić dokumenty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.