fot. nord-stream.com

Zagrożenia związane z budową gazociągu Nord Stream na Bałtyku – to temat międzynarodowej konferencji w Szczecinie. Spotkanie ma wyjaśnić sporne kwestie między Polską, a inwestorem. Biorą w nim udział parlamentarzyści, rybacy i samorządowcy.

fot. nord-stream.com

Do Szczecina przyjechali we wtorek przedstawiciele prezydencji węgierskiej w Unii Europejskiej, europosłowie, polscy parlamentarzyści, przedstawiciele środowiska rybackiego, strony rządowej oraz samorządowcy gmin nadmorskich. W spotkaniu uczestniczą prezydenci Szczecina i Świnoujścia oraz reprezentanci Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.  – Chcemy kompleksowo przedstawić społeczeństwu i stronie rządowej wszelkie zagrożenia, jakie niesie dla naszego kraju budowa gazociągu w obecnej formie – mówi europoseł Marek Gróbarczyk, inicjator konferencji.  Strona polska obawia się, że rurociąg przecinający tor podejściowy do portu w Świnoujściu ułożony na głębokości 17,5 m uniemożliwi w przyszłości dostęp do portu, a także powstającego terminala LNG, jednostkom o zanurzeniu powyżej 13,5 m. Konsorcjum Nord Stream deklaruje, że rura nie będzie przeszkodą dla polskich portów.

fot. gk: Trasa gazociągu na Bałtyku

Budową gazociągu zaniepokojone są także nadbałtyckie samorządy. Ich zdaniem inwestycja może również wpłynąć negatywnie na dochody bałtyckich kurortów. Sprzeciw wobec budowy wyraził także Związek Miast i Gmin Morskich.

Podczas szczecińskiego spotkania ma być również omawiana kwestia odszkodowań dla rybaków.  – Część polskich rybaków nie zgadza się na wysokość odszkodowań proponowanych przez konsorcjum. Są one niższe niż w innych krajach, a ich przyjęcie zamyka drogę do dalszych roszczeń w przyszłości – mówią organizatorzy konferencji w Szczecinie.

fot. nord-stream.com

Budowa Gazociągu Północnego rozpoczęła się w kwietniu 2010 r. Będą go tworzyć dwie nitki o długości po 1220 km i przepustowości po 27,5 mld m sześc. surowca rocznie. Eksploatacja pierwszego rurociągu rozpocznie się w tym roku., a drugiego w 2012 r. Gazociąg zaczyna się w tłoczni Portowaja koło Wyborga (obwód leningradzki), a kończyć ma się w okolicach niemieckiego Greifswaldu, w pobliżu granicy z Polską. Dotychczas zbudowano już 900 km rury, czyli 3/4 planowanej długości pierwszej nitki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.