Ludwik Zamenhof / fot. wikipedia

W związku z tym, że rok 2017, decyzją Rady Miasta, został uznany rokiem Ludwika Zamenhofa w Słupsku oraz 130. rocznicą powstania języka esperanto, 20 lipca 2017 roku w Filii nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku na ul. Braci Gierymskich 1, o godz. 17.00 odbędzie się uroczyste otwarcie Punktu Esperanto. W czasie tego wydarzenia będzie można zapoznać się z bogatym dorobkiem literatury esperanckiej zarówno w formie oryginalnych publikacji, jak i w postaci tłumaczeń z międzynarodowej twórczości piśmienniczej.

Ludwik Zamenhof / fot. wikipedia

Kilkaset wydawnictw esperanckich, które będą udostępniane w Filii nr 8 MBP, znalazło się tam za sprawą starań Polskiego Stowarzyszenia Europa-Demokracja-Esperanto, a także zaangażowania darczyńców z Polski i zagranicy. Dodatkowo zostanie zorganizowana wystawa pod tytułem „130 lat języka esperanto”, prezentująca dzieje i rozwój języka esperanto w Polsce i na świecie.

Ludwik Zamenhof (1859-1917) – wychowany w ubogiej rodzinie żydowskiej i zarazem twórca esperanto, czyli najbardziej znanego oraz rozpowszechnionego sztucznego języka pomocniczego – wielokrotnie przyczynił się do rozsławienia Polski na arenie międzynarodowej. W 1959 roku Komitet Wykonawczy UNESCO (Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury) uznał go za jedną z wielkich postaci ludzkości, a jeszcze wcześniej, gdyż w 1910 roku, Ludwik Łazarz Zamenhof został po raz pierwszy nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Urodził się i dorastał w wielokulturowej społeczności Białegostoku, złożonej głównie z Polaków, Żydów, Rosjan i Niemców. Natomiast pracował jako okulista i zmarł w Warszawie. Pochowano go 16 kwietnia 1917 roku na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej.

Esperanto to nie tylko język, w ocenie części lingwistów jeden z łatwiejszych do opanowania, a w brzmieniu podobny do włoskiego, ale też idea, której celem jest umożliwienie ludziom z całego świata porozumienia w duchu pokoju i przyjaźni przy pomocy wspólnego, neutralnego języka. Za jego początek uznaje się rok 1887. Wówczas ukazała się książka zatytułowana Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny, pod pseudonimem Doktor Esperanto, który oznaczał „doktora mającego nadzieję”. Chociaż trudno oszacować dokładną liczbę użytkowników esperanto na całym świecie, a dane podawane przez entuzjastów tego języka są czasami wyolbrzymione, to najmniejsza liczba osób na co dzień posługujących się esperanto wynosi nie mniej niż 50 tysięcy ludzi. Istnieją również liczne stowarzyszenia i organizacje propagujące jego przesłanie. Na wniosek Polskiego Stowarzyszenia Europa-Demokracja-Esperanto, po zaakceptowaniu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – profesor Małgorzatę Omilanowską – język esperanto został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Polski w dniu 31 października 2014 roku.

W spotkaniu uczestniczyć będzie między innymi Jolanta van Holstein – sekretarz Międzynarodowego Instytutu Esperanto w Hadze, która w latach 1988 – 1990 pełniła również funkcję przewodniczącej Klubu Języka Esperanto w Słupsku. Głos zabierze też Edward Kozyra – przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Europa-Demokracja-Esperanto z siedzibą w Słupsku. Tematem dyskusji będzie przede wszystkim historia języka esperanto w Słupsku, działalność słupskich esperantystów i popularyzacja esperanto oraz idei Ludwika Zamenhofa.

Organizatorem spotkania jest Polskie Stowarzyszenie Europa-Demokracja-Esperanto, Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku i Studenckie Koło Naukowe Historyków Akademii Pomorskiej w Słupsku. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Mariusz Borysiewicz

Polskie Stowarzyszenie Europa-Demokracja-Esperanto

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.