Fot. zukowo.pl

17 czerwca 2017 r. reprezentacja KGW Chwaszczyno gościła w Ślesinie, w woj. wielkopolskim, na Festiwalu Smaków Regionalnych. Celem wyjazdu była promocja Gminy Żukowo i regionu Kaszub.

„Festiwal Smaków Regionalnych” to impreza smaków i kultur, której treść wypełniała kuchnia poszczególnych regionów Polski oraz różnorodność pięknego polskiego folkloru prezentowana przez artystów ludowych. Reprezentacja KGW Chwaszczyno podczas wydarzenia przybliżyła mieszkańcom Wielkopolski oraz wszystkim uczestnikom i gościom festiwalu, piękno kaszubskiej ziemi, jej odmienność, wartości oraz kaszubski folklor i kaszubską kuchnię.

Fot. zukowo.pl

Prezentacja koła obejmowała trzy dziedziny:

Kulinaria – zaprezentowana została kaszubska kuchnia w całej jej prostocie, to co faktycznie od wieków gości na kaszubskich stołach, co jest charakterystyczne dla regionu. Przygotowana została zupa z suszonych owoców, ziemniaki w mundurkach ze śledziem, śledź po kaszubsku, sałatka śledziowa, świeża kapusta gotowana „na krótko”, chleb ze smalcem, skwarkami i ogórkiem małosolnym, ciasto drożdżowe z kruszonką, racuszki drożdżowe oraz charakterystyczny dla Kaszub akcent owocowy – kaszubską truskawkę.

Rzemiosło artystyczne – prezentacja w tej dziedzinie obejmowała ekspozycję haftu kaszubskiego – wzory szkoły żukowskiej autorstwa hafciarek koła z Chwaszczyna. Prace wykorzystane do stworzenia ekspozycji prezentowały talent i pomysłowość ich autorek. Ekspozycję tworzyły: serwety, bieżniki, zakładki, igielniki i inne.

Kaszubską muzykę i pieśń – o tę część prezentacji regionu zadbał zespół „KASZUBKI”. Zespół wykonał repertuar składający się wyłącznie z utworów kaszubskich. Były to kaszubskie pieśni i piosenki świeckie, ludowe oraz znanych twórców z terenów Kaszub, w tym również mieszkańców gminy Żukowo – Kazimierza Jastrzębskiego i Tomasza Fopke, a także utwory instrumentalne. Wykonując utwory wokalne (12 utworów) zespół starał się ukazać piękno naszego kaszubskiego języka, różnorodność brzmienia naszych kaszubskich pieśni. Wykonując utwory instrumentalne (kapela wykonała 3 kaszubskie polki) zespół wprowadził nieco urozmaicenia i ożywienia do swej prezentacji, zapoznając jednocześnie publiczność z kaszubskimi instrumentami ludowymi.

W Ślesinie „KASZUBKI” dokonały też mini prezentacji regionu i jego kultury, przekazując ze sceny uczestnikom festiwalu informacje o regionie. Opowiedziały legendę o powstaniu Kaszub, przedstawiły znaczenie i symbolikę barw ukazanych w kaszubskim hafcie szkoły żukowskiej. Zaprezentowały kaszubskie instrumenty ludowe – ich budowę i brzmienie oraz legendę o diabelskich skrzypcach. Wykonały także specyficzny i jeden z najstarszych kaszubskich utworów – pieśń „Kaszëbsczé Nótë” – prezentując go z wykorzystaniem planszy. Całości prezentacji zespołu dopełniły barwne kaszubskie stroje ludowe – damskie w pełnej palecie barw wykorzystywanej w kolorystyce stroju kaszubskiego, zdobione motywami haftu szkoły żukowskiej.

Z całą pewnością KGW Chwaszczyno swoją ślesińską prezentację może zaliczyć do udanych, o czym świadczyło spore zainteresowanie zaprezentowaną ofertą.

Poza reprezentacją KGW Chwaszczyno w wyjeździe uczestniczyły reprezentujące Urząd Gminy Żukowo – Beata Bujnowska–Kowalska oraz Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie – Anna Kozakowska. Zadbały one o to, aby na stoisku nie zabrakło folderów, ulotek i map z informacjami o gminie Żukowo oraz na bieżąco opowiadały o gmnie zainteresowanym osobom.

Wyjazd i prezentacja w Ślesinie odbyły się dzięki zaangażowaniu organizacyjnemu i finansowemu Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie oraz Urzędu Gminy Żukowo. Opracowaniem i przeprowadzeniem całego projektu z ramienia KGW Chwaszczyno zajęły się: Danuta Jastrzębska i Anna Tesmer.

Wyjazd reprezentacji KGW Chwaszczyno na Festiwal Smaków Regionalnych Ślesin 2017 miał miejsce w dniach 16 -18 czerwca 2017 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.