Fot. internet

24 czerwca br., w godz.10:00-18:00, odbędzie się impreza pn. „ŚWIĘTY JAN w Muzeum we Wdzydzach”, na którą serdecznie zapraszamy razem z Muzeum- Kaszubskim Parkiem Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich.

W PROGRAMIE:
× poszukiwanie kwiatu paproci
× zwyczaje, obrzędy i zabawy świętojańskie

Fot. internet

Obchody świętojańskie mają w naszej kulturze bardzo odległą pogańską tradycję związaną z powitaniem lata, z oczyszczającymi obrzędami ognia i wody, tajemniczymi praktykami magicznymi, ze świętem miłości i płodności. Wiele z tych zwyczajów i obrzędów przetrwało do naszych czasów, przybierając formę wesołej zabawy, do której zapraszamy w dniu św. Jana. Na terenie muzeum szukamy, zbieramy i układamy bukiet z magicznych i leczniczych ziół: bylicy, piołunu, dziurawca, krwawnika, mięty, rumianku, czarnego bzu i kwiatu lipy. W chałupie z Piechowic (nr 5) za młynem będzie czekać Zielarka znająca wszystkie tajemnice obchodów świętojańskich. Posiada kosz nagród, które otrzymają odważni poszukiwacze kwiatu paproci, znawcy ziół i panny z wiankami.

Dla Janki i Jana wstęp wolny!

PATRONAT MEDIALNY:
TVP Gdańsk, Radio Gdańsk, Głos Kaszub, Gazeta Kaszubska
czasopisma – Pomerania, Sielskie Życie, Magazyn Together oraz portale – pomorskie.eu, czasdzieci.pl, dzieciakiwplecaki.pl, expresskaszubski.pl, koscierski.info, koscierzyna24.info, odkryjpomorze.pl, pieknekaszuby.pl, zkaszub.info

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.