Fot. AP

Koło Naukowe Historyków Akademii Pomorskiej wraz z Instytutem Historii i Politologii AP, Gminą Słupsk oraz Centrum Kultury i Biblioteką Publiczną Gminy Słupsk  w dniach 9-10 czerwca br. zorganizowało III edycję Słupskiego Festiwalu Historycznego. Gazeta Kaszubska jest patronem medialnym tego wielkiego, historycznego wydarzenia.

Fot. Jan Maziejuk

9 czerwca br. przestrzenią Festiwalu był w godz. 9:00–14:00 (konferencja współorganizowana z Polskim Towarzystwem Historycznym 15:00–17:00) Wydział Filologiczno-Historyczny AP w Słupsku, w dniu 10 czerwca br.– teren przy Parku Wodnym w Redzikowie w godz. 13:00 – 20:00.

Słupski Festiwal Historyczny to wydarzenie, które z dużym efektem popularyzuje różne aspekty historii wśród mieszkańców Słupska i całego Pomorza Środkowego. Festiwal ten powstał z inicjatywy studentów i doktorantów Koła Naukowego Historyków Akademii Pomorskiej. Ich główny cel działalności, to popularyzacja historii, który jest konsekwentnie realizowany za pośrednictwem licznych prezentacji, odczytów, spotkań autorskich i, oczywiście, przez organizację wielkiej imprezy w Akademii Pomorskiej–Słupskiego Festiwalu Historycznego.

Fot. Jan Maziejuk

Podkreślić należy, że sukcesem jest m.in. wzrost frekwencji na corocznych edycjach ww. wydarzenia, który staje się ważną motywacją do dalszych działań popularyzatorskich. W tym roku Słupski Festiwal Historyczny odbył się po raz trzeci. Pierwszego dnia w Akademii Pomorskiej na publiczność festiwalu czekały prelekcje, pokazy i wystawy, prowadzone zarówno przez zawodowych historyków, jak i pasjonatów historii, którzy prezentowali eksponaty ze swoich zbiorów. Sporo emocji zapewniły uczestnikom Festiwalu quizy historyczne oraz konkursy z nagrodami. Dużą atrakcją okazał się odtworzony  pokój reprezentacyjny z okresu 1880-1910. Damy, ubrane w piękne stroje, opowiadały o nich, a także o  spędzaniu czasu w bawialni i o czym plotkowano na szezlongu. Projekt ten był pomysłem członkini Koła Naukowego Historyków AP-Pani mgr Anety A. Dudy.

Nowością podczas Festiwalu była obecność karykaturzysty, Pana Dariusza Pietrzaka z Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, który prezentował swoje umiejętności przygotowując dla odwiedzających ich karykatury.

Fot. Jan Maziejuk

Na koniec I dnia Festiwalu, w godz. 15:00-17:00, odbyła się Konferencja Naukowa  „Rodzinność–zgoda i konflikt w czasach nowożytnych”. Prowadzącymi spotkanie byli: dr hab. Agnieszka Jakuboszczak oraz dr hab. prof. UAM Aleksander Małecki. Konferencja została zorganizowana wspólnie z Polskim Towarzystwem Historycznym.

W sobotę 10 czerwca przestrzenią Festiwalu był teren przy Parku Wodnym w Redzikowie. Tego dnia uczestników wydarzenia przeniesiono w realia średniowiecznego świata ,dzięki grupie rekonstrukcyjnej–Drużynie Pomorskiej „Wilce”, która zaprezentowała obozowisko, warsztaty rzemieślnicze oraz kuchnię z okresu wczesnośredniowiecznego. Z kolei „Rycerstwo Ziemi Słupskiej” przedstawiło rynsztunek i uzbrojenie europejskiego rycerza, a działająca przy 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża w Słupsku Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Grzmot” zaprezentowała zebranym umundurowanie oraz uzbrojenie I Morskiego Pułku Strzelców z Wejherowa, biorącego udział w obronie Pomorza w czasie niemieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku.

Fot. AP

II dnia Festiwalu odbyły się także pokazy i warsztaty ceramiki, rzeźbiarstwa, jak również krótkofalowców i aikido. Dzieci i dorośli uczestniczyli również w XIX-wiecznych zabawach. Wystąpiły zespoły muzyczne: Handszpaki ze swoimi utworami, inspirujący się kulturą słowiańską,  folkmetalowa Nyja, a także zespół PERCIVAL–jedna z największych gwiazd nurtu folk i metalfolk w kraju, zespół grający muzykę inspirowaną kulturą słowiańską oraz nordycką. Zabrali oni publiczność w świat żywej historii, świat legend, wierzeń rodzimych oraz muzyki znanej m.in. z gry Wiedźmin 3: „Dziki Gon”.

Fot. AP

Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/kolohistorykowap/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.