Fot. internet

13 czerwca br. rozpoczyna się XIII edycja Forum Edukacji Regionalnej pt. „Wielokulturowe Pomorze. Obrazy i znaczenia”. Forum odbędzie się w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich, przy ul. Dominikańskiej 5-9 w Słupsku.

Fot. internet

Organizatorami wydarzenia są Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, Muzeum Pomorza Środkowego, Akademia Pomorska w Słupsku oraz Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej. Honorowym patronatem wydarzenie objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego–Mieczysław Struk, Pomorski Kurator Oświaty–Monika Kończyk, Prezydent Miasta Słupska–Robert Biedroń, Starosta Powiatu Słupskiego–Zdzisław Kołodziejski, Wójt Gminy Słupsk–Barbara Dykier, Wójt Gminy Kobylnica–Leszek Kuliński i Wójt Gminy Ustka-Anna Sobczuk-Jodłowska.

Forum stanowi płaszczyznę spotkań, wymiany doświadczeń oraz inspiracji przedstawicieli świata kultury, środowisk naukowych i oświatowych, pasjonatów lokalnych tradycji, dziennikarzy oraz przedstawicieli regionalnych mniejszości narodowych zamieszkujących Pomorze. Coroczne spotkania organizowane w ramach Forum na trwałe wpisały się w pomorską tradycję upowszechniania dziedzictwa kulturowego i z roku na rok gromadzą coraz liczniejsze grupy uczestników i publiczność. Dzięki zróżnicowanemu programowi Forum Edukacji Regionalnej, obcują oni z ogólnopolskim dorobkiem w zakresie dziedzictwa narodowego, wzmacniają poczucie własnej tożsamości, jednocześnie uczą się tolerancji, dostrzegają walory różnorodności, otwierają się na potrzeby ludności kaszubskiej, kresowej, ukraińskiej, niemieckiej, gruzińskiej, żydowskiej, tatarskiej–mniejszości narodowych zamieszkujących region Pomorza. Obszar województwa pomorskiego to przecież jeden z najbardziej zróżnicowanych pod względem etnograficznym regionów w Polsce.

Organizowane wydarzenia, takie jak XIII Pomorskie Forum Edukacji Regionalnej, nie tylko przybliżają dziedzictwo i współczesność Pomorza Środkowego, ale przede wszystkim sprzyjają integracji społeczności lokalnych i pozwalają na uruchomienie ich potencjału. W dobie powszechnej globalizacji to właśnie odwołanie do naszej tradycji i do naszej specyficznej historii zdaje się być największym atutem Pomorza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.