Fot. Jan Maziejuk

Podczas wczorajszej sesji Rady Powiatu Słupskiego radni uchwalili Program profilaktyki boreliozy w powiecie słupskim.  Jest to pierwszy program w powiecie słupskim dotyczący profilaktyki boreliozy. Choroby przenoszone przez kleszcze stanowią ważny problem medyczny i społeczny. Obecnie największe znaczenie ma borelioza. Borelioza jest chorobą przewlekłą, która może nawet doprowadzić do śmierci. Nie można więc bagatelizować jej objawów, choć trzeba przyznać, że nie zawsze łatwo je rozpoznać.

Fot. Jan Maziejuk

W ostatnich latach w Polsce notuje się wzrost zachorowań. Mieszkańców powiatu słupskiego problem boreliozy dotyka w większym stopniu niż przeciętnego Polaka i przeciętnego mieszkańca województwa pomorskiego. W 2015 roku wśród mieszkańców powiatu słupskiego zanotowano największą liczbę stwierdzonych przypadków boreliozy spośród wszystkich powiatów z terenu województwa pomorskiego.

Wszystkie wskaźniki związane z boreliozą są dla powiatu słupskiego niekorzystne, także w porównaniu ze wskaźnikami krajowymi. Coraz więcej ujawnianych przypadków przyczynia się do rosnącego zainteresowania badaniami. Mieszkańcy mają jednak utrudniony dostęp do badań, na terenie powiatu nie ma poradni chorób zakaźnych i należy korzystać z poradni słupskiej lub poradni w innych powiatach, a to często wiąże się  z uciążliwym dojazdem. Ponadto na badania w ramach świadczeń NFZ trzeba czekać kilka miesięcy. Mieszkańcy poprzez swoich przedstawicieli  w Radzie Powiatu sami upomnieli się o opracowanie i wdrożenie programu, który umożliwiłby im też bezpłatne badania w kierunku boreliozy.

Fot. Jan Maziejuk

Głównym celem przyjętego przez Radę Powiatu programu jest wykrycie boreliozy u mieszkańców powiatu słupskiego poprzez wykonanie badań laboratoryjnych testem ELISA klasy IgG i IgM oraz podniesienie świadomości mieszkańców na temat zapobiegania tej chorobie.

Zakłada się, że proponowany do wdrożenia program zwiększy dostępność mieszkańców do badań w kierunku boreliozy, więcej osób zostanie przebadanych, co przyczyni się do zmniejszenia niekorzystnych skutków choroby, wcześniejszego jej wykrycia i szybszej diagnozy.

W czerwcu nastąpi wybór realizatora programu, a więc podmiotu, który będzie przeprowadzał badania. Program zakłada wykonanie 285 badań diagnostycznych oraz przeprowadzenie kampanii informacyjnej. Szczegółowe informacje dotyczące miejsc badań oraz terminu ich wykonania zostaną podane po wyborze realizatora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.