Fot. kobylnica.pl

Na niemal 17 milionów złotych wyceniane są prace związane z instalacjami kanalizacyjnymi oraz wodociągowymi, jakie w ciągu najbliższych miesięcy będą realizowane na terenie Gminy Kobylnica. Do końca 2018 roku powstanie osiem lokalnych oczyszczalni ścieków. Umowę z wykonawcami poszczególnych inwestycji podpisano 22 maja w Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy.

Wójt Gminy Kobylnica odniósł się w ten sposób do gości, którzy 22 maja pojawili się na uroczystości związanej z podpisaniem umów dotyczących budowy kompleksowego systemu oczyszczania i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Kobylnica. Samorząd będzie realizował to zadanie w Dobrzęcinie, Runowie Sławieńskim, Płaszewie, Słonowicach, Ścięgnicy, Zagórkach i Zębowie. Dwie kolejne oczyszczalnie powstaną w Bzowie i Wrzącej. Realizację zadań w tych miejscowościach wykonywać będzie spółka Wodociągi Słupsk. Łączny koszt budowy wszystkich obiektów opiewa na niemal 17 milionów złotych, z czego udział Gminy Kobylnica to 11 353 261,62 zł.

Fot. kobylnica.pl

Środki własne Gminy to 4 043 261,62 zł, pożyczka z WFOŚiGW sięga 5 960 000,00 zł, a dotacja otrzymana z Funduszu to środki rzędu 1 350 000,00 zł. Udział Spółki „Wodociągi Słupsk” wynosi 5 638 093,25 zł.

Zadanie obejmuje realizację ośmiu lokalnych oczyszczalni ścieków, które swoim zasięgiem obejmą 1 643 mieszkańców. W największym stopniu zmiany odczują mieszkańcy miejscowości Wrząca, Zagórki i Runowo Sławieńskie.

-Dla gminy, ale przede wszystkim jej mieszkańców, to niezwykle cenny projekt. Mam tu na myśli nie tylko wartość finansową całego przedsięwzięcia, jego rozmach i technologie, które będą wykorzystywane, ale także korzyści, jakie odczuje każdy z mieszkańców. To mądre przedsięwzięcie, które realizowane jest z myślą o naszym środowisku, dlatego należą się wszystkim, którzy przyczynili się do jego realizacji, ogromne gratulacje– podkreślał Starosta słupski Zdzisław Kołodziejski.

Na ogromne szanse i korzyści, jakie powinna przynieść inwestycja, zwracał uwagę także prezes spółki Wodociągi Słupsk. W ocenie Andrzeja Wójtowicza Gmina Kobylnica pod względem rozwoju sieci wodno– kanalizacyjnej jest doskonałym przykładem dla polskich samorządów. Prezes wskazywał, jak ważne problemy udaje się w ten sposób rozwijać i jak przekładają się one na standard życia. Obecny na sali Prezydent Słupska Robert Biedroń pogratulował natomiast władzom Gminy Kobylnica efektywności działań i odwagi przy podejmowaniu kolejnych, czasem trudnych decyzji.

Na zakończenie Wójt Gminy Kobylnica zaprezentował harmonogram poszczególnych prac. Pierwsze z nich ruszą jeszcze w tym kwartale roku. Najwcześniej wykonawcy pojawią się w miejscowościach Zagórki i Ścięgnica, Bzowo i Wrząca. Leszek Kuliński zaapelował też do wszystkich mieszkańców o cierpliwość i wyrozumiałość przy realizacji całego zadania, ponieważ może ono rodzić pewne utrudnienia.

Oczyszczalnie ścieków w miejscowościach Zagórki, Ścięgnica, Dobrzęcino, Runowo Sławieńskie, Płaszewo, Zębowo, Bzowo, Wrząca będzie realizować EKOFINN-POL Sp. z o.o. Sieci i przyłącza wod-kan miejscowości Runowo Sławieńskie, Płaszewo, Zębowo, Bzowo, Wrząca będzie realizować Przedsiębiorstwo Instalacji Przemysłowych i Sanitarnych Ce-STA Stanisław Cioczek. W miejscowości Ścięgnica za zadanie odpowiedzialna będzie spółka KRĘŻEL, a w miejscowościach Dobrzęcino i Słonowice firma należąca do Kazimierza Gozdala. Miejscowość Zagórki to HYDRO-SERWIS Stanisław Mielewczyk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.