Fot. Jan Maziejuk

24 kwietnia br. w sali nr 211 słupskiego Ratusza odbyła się Konferencja z okazji 100. rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto. Została zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Europa- Demokracja- Esperanto oraz Studenckie Koło Naukowe Historyków Akademii Pomorskiej w Słupsku. Słupsk jest jedynym miastem w Polsce,  które rok 2017 ogłosiło rokiem Zamenhofa. Spotkanie poprowadził członek KNH AP Kamil Bierka.

Konferencja odbyła się z okazji ogłoszenia roku 2017 „Rokiem Zamenhofa”. Na wniosek Prezydenta Miasta Słupska Roberta Biedronia Rada Miasta jednogłośnie ogłosiła rok 2017 „Rokiem Zamenhofa w Słupsku”, co współgra z decyzją UNESCO, która postanowiła upamiętnić na całym świecie dwóch Polaków: Tadeusza Kościuszkę i Ludwika Zamenhofa-  twórcę języka esperanto. Wydarzenie to swym patronatem objęli Prezydent Miasta Słupska Robert Biedroń oraz Starosta Słupski Zdzisław Kołodziejski. Ponadto, na korytarzach słupskiego Ratusza, oglądać można wystawę „130 Lat Języka Esperanto”.

Fot. Jan Maziejuk

W programie ww. Konferencji znalazły się:

 • Występ Zespołu SŁONECZKA pod kierownictwem Pani Iwony Sazon ze Szkoły Podstawowej nr 8 im Żołnierzy Armii Krajowej w Słupsku,
 • Występ Chóru FANTAZJA pod kierownictwem Pani Lilianny Zdolińskiej z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Słupsku.
 • Wystąpienie Prezydenta Miasta Słupska Roberta Biedronia,
 • Przywitanie gości i podziękowanie sponsorom,
 • Wystąpienia zaproszonych gości,
 • Przerwa kawowa,
 • Dyskusja,
 • Wyjście do Parku Waldorffa pod obelisk Ludwika Zamenhofa,  w celu złożenia kwiatów pod „głazem” Zamenhofa i uroczystego przecięcia wstęgi posadzonego grabu wraz z odsłonięciem  tablicy pamiątkowej, którego dokonali Senator RP Kazimierz Kleina oraz Przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Europa- Demokracja- Esperanto z/s w Słupsku Edward Kozyra,
 • Uroczysty obiad w Restauracji Anna de Croy w Słupsku.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in.: Senator RP Kazimierz Kleina, Honorowy Konsul Republiki Peru w Polsce Kajetan Pyrzyński, Starosta Słupski Zdzisław Kołodziejski, Wicestarosta Rafał Konon, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Słupsku Beata Chrzanowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 im. Erazma z Rotterdamu w Poznaniu Anetta Dropińska- Pawlicka, Przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Europa-Demokracja-Esperanto z/s w Słupsku Edward Kozyra, prof. Wojciech Skóra z Akademii Pomorskiej w Słupsku, nauczyciel II LO w Słupsku i zwolennik nauczania języka esperanto w szkołach Shankar Dasgupta oraz wielu innych znamienitych gości. Nie mógł niestety przybyć były Senator RP Edmund Wittbrodt.

Swoje wystąpienia wygłosili:

 • Senator Kazimierz Kleina,
 • Honorowy Konsul Peru w Polsce Kajetan Pyrzyński,
 • Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 im Erazma z Rotterdamu w Poznaniu Anetta Dropińska- Pawlicka z tematem „Nauczanie języka esperanto na przykładzie Szkoły Podstawowej nr 7 im Erazma z Rotterdamu w Poznaniu”,
 • Przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Europa-Demokracja-Esperanto z/s w Słupsku Edward Kozyra z tematem „Esperanto w Polsce i na świecie”. Pan Edward opowiedział także o „Kształtowaniu się Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Języka Esperanto i doprowadzeniu do wpisania języka esperanto na niematerialną listę dziedzictwa kulturowego”, który miał wygłosić Edmund Wittbrodt.
 • Jako ostatni wystąpił członek Polskiego Stowarzyszenia Europa-Demokracja- Esperanto i ostatni przewodniczący Koła Esperanckiego w Słupsku Henryk Wower z tematem „Historia ruchu esperanckiego w Słupsku”.

Największym zainteresowaniem wśród zgromadzonych sympatyków języka esperanto cieszyło się wystąpienie Pani Anetty Dropińskiej- Pawlickiej z Poznania, która przedstawiła propozycję programu kształcenia językowego dla młodszych uczniów w Szkole Podstawowej nr 7 im. Erazma z Rotterdamu w Poznaniu.

Fot. Jan Maziejuk

-Język esperanto jest bardzo łatwym językiem- w porównaniu z innymi językami obcymi- uczniowie szybko mogą zdobyć umiejętności komunikacyjne. Język esperanto jest zbudowany w oparciu o jasne reguły gramatyczne i regularne końcówki słowotwórcze. Język Zamenhofa nie zawiera wyjątków.- mówi Anetta Dropińska- Pawlicka.

Zaznaczyć należy, że pomysłodawcą idei wprowadzenia nauczania języka esperanto do Szkoły jest pan Kajetan Pyrzyński- Honorowy Konsul Peru w Polsce, esperantysta.

-Jestem przekonana, że pasja, wiedza i wiara pana Konsula w słuszność idei wprowadzenia języka esperanto do edukacji najmłodszych uczniów- zainspiruje innych do szerzenia pomysłu. Niniejszy projekt jest tego pierwszym (nieśmiałym) przykładem.- dodaje Anetta Dropińska- Pawlicka.

Po wystąpieniach nadeszła pora na kawę i słodki poczęstunek. Następnie przyszedł czas na dyskusję. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem ze strony zgromadzonych sympatyków języka esperanto, którzy chętnie zadawali pytania i dzielili się własnymi poglądami i przemyśleniami. Dyskusja była na tyle owocna, że trzeba było ją przerwać ze względu na zaplanowane przejście pod obelisk Ludwika Zamenhofa, złożenie kwiatów, a także przecięcie wstęgi przy posadzonym Grabie Zamenhofa. Po zakończeniu tejże uroczystości wszyscy goście udali się na uroczysty obiad do Restauracji Anna de Croy.

Patronem medialnym ww. Konferencji była Gazeta Kaszubska.

Fot. Jan Maziejuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.