Fot. gfo.iq.pl / Obserwatorium w Gdańsku działa od połowy 2009 r.

Gmina Kartuzy planuje budowę publicznego obserwatorium astronomicznego na dachu Zespołu Szkół w Kiełpinie. To pierwszy tego typu obiekt w naszym województwie poza Trójmiastem.

Budową obserwatorium zainteresowana jest gmina Kartuzy, która wybierając lokalizację uwzględniała m.in. widoczność i natężenie światła. Z uwagi na łunę świetlną najwłaściwszym miejscem okazało się Kiełpino, dlatego też władze postanowiły o zlokalizowaniu obserwatorium na dachu tamtejszej szkoły.

Projekt przewiduje zainstalowanie dwóch szklanych kopuł, w których umieszczone będą teleskopy. W obserwatorium znajdzie się sprzęt laboratoryjny oraz najnowocześniejsze urządzenia optyczne.

Fot. gfo.iq.pl / Obserwatorium w Gdańsku działa od połowy 2009 r.

Z nowego obserwatorium mają korzystać uczniowie kartuskich szkół oraz mieszkańcy. Władze gminy przewidują współpracę z uczelniami.

Całość projektu, wraz z remontem starej części szkoły ma kosztować ok. 2,1 mln zł. Obecnie trwają przygotowania dokumentacji projektu. Środki na jego realizację gmina planuje pozyskać w znacznej części z funduszy unijnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.