Fot. nadesłane

Po trzech dniach emocjonujących rozgrywek w Gdańsku poznaliśmy piłkarskich mistrzów województwa pomorskiego w kategoriach U-8, U-10 i U-12. W finałach wojewódzkich XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” najlepsze okazały się UKS Lider Rychnowy i UKS Jedynka Reda (kategoria U-8), UKS Orlik Stężyca i SP 5 Malbork (kategoria U-10) oraz UKS Lider Rychnowy i UKS Jedynka Reda (kategoria U-12). Dzięki temu zwycięstwu drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentować województwo pomorskie podczas Finału Ogólnopolskiego, którego rozstrzygnięcie nastąpi 2 maja na stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

Fot. nadesłane

Finały w województwie pomorskim odbyły się w dniach 10-12 kwietnia na terenie Gdańskiego Ośrodka Sportu (dawny stadion Lechii) przy ul. Traugutta 29 w Gdańsku. Pierwszego dnia oglądaliśmy rywalizację w najstarszej kategorii (U-12), drugiego dnia odbywała się rywalizacja złote medale w kategorii do lat 10, a trzeciego dnia – w najmłodszej kategorii (U-8). Całość stanowiła wielkie święto futbolu, podczas którego największe talenty z całego regionu mogły zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami przy gorącym wsparciu trenerów, rodziców oraz obecnych na rozgrywkach kibiców. Na wszystkich uczestników czekały medale, nagrody rzeczowe i oczywiście doskonała zabawa, a wszystko odbyło się w atmosferze fair play i przy oprawie godnej największych światowych turniejów.

  – Ten turniej to znakomita promocja piłki nożnej wśród dzieci i młodzieży. Nasi trenerzy patrzyli na uczestników starszych kategorii pod kątem naboru do kolejnych kadr wojewódzkich i wiem, że w ich notesach pojawiło się sporo nowych nazwisk. Najmilej jednak oglądało się rywalizację wśród najmłodszych, gdzie nie ma jeszcze miejsca na taktykę, a mimo to zawodnicy i zawodniczki biegają już po boisku z pasją godną największych międzynarodowych gwiazd futbolu – ocenił Radosław Michalski, prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej i członek zarządu PZPN. – Dodatkową atrakcją dla wszystkich uczestników bez wątpienia była możliwość zobaczenia z bliska pucharu za zwycięstwo w mistrzostwach Europy do lat 21, które w drugiej połowie czerwca odbędą się w naszym kraju. Co więcej, dzieciaki miały okazję grać na obiekcie, gdzie dawniej odbywały się mecze drużyny narodowej czy spotkania w europejskich pucharach z czołowymi drużynami Europy. A kto chciał, mógł dodatkowo popatrzeć na trenujący obok pierwszy zespół Lechii Gdańsk, który walczy w tym sezonie o mistrzostwo Polski. Nic zatem dziwnego, że gdy spiker, DJ Ucho, zapytał, kto z uczestników turnieju zamierza zagrać kiedyś w reprezentacji Polski, wszyscy podnieśli rękę. To był piękny obrazek, który pokazał, że dzieciaki mają jasno sprecyzowane sportowe ambicje. Nic, tylko bić brawo!

Fot. nadesłane

W zmaganiach dziewczynek do lat 12 najlepsza okazała się drużyna UKS Lider Rychnowy. W decydującym spotkaniu pokonała ona SP Klukowa Huta. – Od roku trenujemy bardzo regularnie, gramy sparingi i staramy się czerpać z jak najlepszych wzorców. Dlatego między innymi wprowadziliśmy zapis wideo. Każde nagranie poddawane jest później analizie – przyznał trener Łukasz Pietraszak. – Na co dzień trenujemy jednak pięć razy w tygodniu, więc dziewczynki są już przyzwyczajone do dużej ilości grania. Uważam, że od momentu wprowadzenia naszego mikrocyklu treningowego i analizy wideo zrobiliśmy wyraźny krok na przód. Postaramy się udowodnić to również podczas finałów krajowych w Warszawie.

W kategorii do lat 12 chłopców złote medale otrzymali gracze UKS Jedynka Reda. W finale po bardzo zaciętym meczu wygrali oni z AP Przechlewo 1:0. – Nikogo nie musiałem mobilizować na ten turniej, bo każdemu z chłopaków zależało na tym, aby wywalczyć prawo wyjazdu na finał krajowy do Warszawy. Dlatego całym sercem gratuluję chłopakom, że osiągnęli cel, który sobie przyjęli. Na początku byli oni nieco stremowani całą otoczką i znakomitymi gośćmi na trybunach, ale z każdym spotkaniem czuli się coraz pewniej i czerpali coraz większą radość z gry – analizował trener Zbigniew Elwart. – Dwa lata temu też dotarliśmy do finału i też graliśmy z Przechlewem, lecz wówczas minimalnie przegraliśmy tamten mecz. Teraz udało się zrewanżować. I wprawdzie do tego, aby ci zawodnicy zostali profesjonalnymi piłkarzami jeszcze daleka droga, to każdy taki turniej jest maleńkim krokiem w tym kierunku. Oni rozumieją, że są obserwowani na każdym meczu i to, że choć mają duże umiejętności indywidualne, to muszą na boisku stanowić kolektyw. Bo tylko wtedy mogą myśleć o sukcesach w piłce nożnej.

Wśród dziewcząt w kategorii do lat 10 okazały puchar wywalczyły piłkarki SP 5 Malbork. W decydującym meczu wygrały one dopiero po rzutach karnych z SP Kramarzyny (w regulaminowym czasie było 1:1). – Dziewczyny udowodniły sobie, że warto ciężko pracować na treningach a przy tym wszystkim miały trochę szczęścia, bo w półfinale też wygrały dopiero po rzutach karnych. To zresztą pokazuje tylko, jak wyrównany był poziom tego turnieju – podkreślał trener Jerzy Wnuk-Lipiński. – Już po raz czwarty w historii pojedziemy z dziewczynkami do lat 10 na finały krajowe do Warszawy. Do tej pory najwyżej udało nam się zająć tam piąte miejsce i być może teraz wreszcie wskoczymy do najlepszej czwórki. Za to pewno ta wygrana przełoży się na kolejne nowe zawodniczki chętne do trenowania w naszym klubie. Im więcej jest bowiem opowieści o otoczce tego turnieju i im więcej zdjęć do oglądania z tych pięknie przygotowanych boisk, tym większe jest później zainteresowanie zajęciami.

W rywalizacji chłopców do lat 10 na najwyższym stopniu podium stanęli piłkarze UKS Orlik Stężyce, którzy w finale pokonali UKS Jedynka Reda 5:0. – Wierzyliśmy, że jesteśmy w stanie powalczyć tutaj o końcowe zwycięstwo. To pierwszy taki sukces w historii naszego klubu, choć na finały wojewódzkie jeździmy już od ponad pięciu lat – cieszył się trener Ireneusz Stencel. – Takie turnieje to nie tylko świetna zabawa, ale i niesamowita motywacja do dalszej pracy. W naszej szatni już od kilku miesięcy mówiło się o rozgrywkach „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Praktycznie od momentu zgłoszenia drużyny ćwiczyliśmy przykładnie właśnie z myślą o tym, aby pokazać się tutaj z jak najlepszej strony. Myślę, że chłopcy potwierdzą, że było warto, bo efekt okazał się fantastyczny i już za kilkanaście dni będziemy mogli skonfrontować się z rówieśnikami z innych regionów kraju.

W najmłodszej kategorii dziewcząt najwięcej powodów do zadowolenia ponownie miał zespół UKS Lider Rychnowy, który w decydującym meczu wygrał z SP Kramarzyny 4:0. – O ile w najstarszej kategorii stawiałem na dobry wynik naszej drużyny, o tyle te maluszki dopiero zarażamy bakcylem futbolu. Ich idolkami są właśnie starsze koleżanki, które mają już na koncie pierwsze sukcesy. Przyjechaliśmy tutaj, aby dobrze się bawić i ta zabawa była doprawdy wyśmienita. Jeśli tylko będę mógł, zawsze będę tu przyjeżdżał, o ile oczywiście wcześniej uda się wygrać eliminacje powiatowe, bo konkurencja jest coraz mocniejsza. Trudno zapomnieć te emocje na twarzy dzieciaczków i ich rodziców, a potem ogromną radość – uśmiechał się trener Łukasz Pietraszak. – Stworzyliśmy w naszym klubie model gry i na tym etapie mamy inne założenia szkoleniowe niż w przypadku starszych dziewczyn. Nie nastawiamy się jeszcze na wyniki, szkolimy kompleksowo, aby rozwijać ich ogólną sprawność. Jak było widać, to się sprawdza.

Fot. nadesłane

W najmłodszej kategorii u chłopców znów najlepiej poradzili sobie zawodnicy UKS Jedynka Reda, którzy w finale pokonali FA Gdańsk 3:1. – Z tymi chłopcami pracujemy już trzeci rok. Z roku na rok robią duże postępy i dzisiaj mieliśmy tego dowód. Przez cały dzień przeżyliśmy tutaj wszyscy mnóstwo emocji i zobaczyliśmy kawałek naprawdę dobrej piłki. Każdy z naszych młodych zawodników pokazał przy tym charakter godny przyszłego sportowca i to też jest bardzo istotne – mówili zgodnie trenerzy Krzysztof Ziemak i Michał Weraksa. – Kilka turniejów chłopcy już wygrali, ale to zwycięstwo z uwagi na renomę „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” trzeba rozpatrywać w zupełnie innych kategoriach. W imprezie przeprowadzonej z tak dużym rozmachem jeszcze nigdy te maluchy nie brały udziału i z pewnością długo nie zapomną tych wspaniałych chwil. Super sprawa!

W tegorocznej edycji Turnieju postanowiono też wyróżnić specjalnie drużyny, które wykazują się godną pochwały postawą. Wprowadzona „Zielona Kartka Fair Play” pozwala sędziemu nagradzać zawodników za zachowania zgodne z duchem gry fair, czy wręcz stanowiące pokaz wyjątkowego zachowania (jak np. przyznanie się do złamania przepisów gry, pomimo braku reakcji sędziego). Na stronie Turnieju zostanie opublikowana lista ze wszystkimi drużynami z odznaczeniami „Zielonej Kartki Fair Play”, a zespół, którego zawodnicy zbiorą najwięcej zielonych kartek na przestrzeni całej edycji, zostanie wyróżniony nagrodą fair play.

Klasyfikacja generalna
Kategoria Chłopcy Dziewczynki
U-8 1.      UKS Jedynka Reda

2.      FA Gdańsk

3.      AP Przechlewo

4.      Marco-Gol Kolbudy

1.     UKS Lider Rychnowy

2.     SP Kramarzyny

3.     SP 2 Nowy Staw

4.     SP 48 Gdańsk

Najlepszy bramkarz Filip Kamyszek, AP Przechlewo Oliwia Oczkowska, SP 2 Nowy Staw
Najlepszy zawodnik Aleksy Kołata, UKS Jedynka Reda Lena Woźniakowska, UKS Lider Rychnowy
Król strzelców Julian Buczkowski, FA Gdańsk (9 goli) Julia Stoltman, SP Kramarzyny (7 goli)
U-10 1.      UKS Orlik Stężyca

2.      UKS Jedynka Reda

3.      UKS Byki Słupsk

4.      UKS Sparta Sycewice

1.      SP 5 Malbork

2.      SP Kramarzyny

3.      SP 48 Gdańsk

4.      SP Sycewice

Najlepszy bramkarz Maciej Jakubiak, UKS Jedynka Reda Basia Kujawska, SP 48 Gdańsk
Najlepszy zawodnik Borys Łukasiewicz, UKS Byki Słupsk Maja Dąbrowska, SP 5 Malbork
Król strzelców Aleksander Reclaw, UKS Orlik Stężyca (10 goli) Kinga Maksymów, SP Kramarzyny (14 goli)
U-12 1.       UKS Jedynka Reda

2.       AP JFA Przechlewo

3.       SP Straszyn

4.       ULKS 2 Bytów

1.     UKS Lider Rychnowy

2.     SP Klukowa Huta

3.     SP 1 Starogard Gdański

4.     SP 6 Malbork

Najlepszy bramkarz Franciszek Sadowski, SP Straszyn Aneta Kaliszewska, SP 1 Starogard Gdański
Najlepszy zawodnik Jakub Goliński, AP JFA Przechlewo Anna Trela, SP Klukowa Huta
Król strzelców Oliwer Osowski, UKS Jedynka Reda (14 goli) Celina Cupa, UKS Lider Rychnowy (24 gole)

 

WIELKI FINAŁ I NAGRODA GŁÓWNA

Finały Wojewódzkie wyłoniły mistrzów województw w kategorii U-8. Natomiast najlepsze zespoły do lat 10 i 12 wywalczyły przepustkę do gry w Finale Ogólnopolskim, który odbędzie się w dniach 30 kwietnia – 2 maja w Warszawie. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja na stadionie PGE Narodowym, tuż przed finałem piłkarskiego Pucharu Polski. Najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki w kraju wywalczą nie tylko Puchar Tymbarku, ale również wyjazd na mecz Polska – Rumunia rozgrywany w ramach eliminacji do mistrzostw świata, który odbędzie się 10 czerwca w Warszawie.

turniej przyszłych Reprezentantów Polski

Organizatorem Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem głównym od 11 lat firma Tymbark. Od tego roku do grona sponsorów Turnieju dołączyła firma Electrolux, zostając Brązowym Sponsorem rozgrywek. Główne cele Turnieju to popularyzacja aktywności sportowej wśród uczniów szkół podstawowych, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń.

Podczas swojej historii Turniej był początkiem piłkarskiej przygody dla wielu obecnych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych: Arkadiusza Milika, Piotra Zielińskiego, Bartosza Bereszyńskiego, Tomasza Kędziory, Bartosza Salamona, Marcina Kamińskiego, Gracjana Horoszkiewicza, Igora Łasickiego, Karola Żwira, Filipa Jagiełło, Michała Bartkowiaka oraz Pauliny Dudek.

Honorowy patronat nad XVII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęli również: UEFA Grassroots, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Szczegółowe informacje o Turnieju znajdują się na: www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl

Partnerem Turnieju w województwie pomorskim jest firma MAG Olsztyn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.