Fot. Dominik Windorpski

6 kwietnia br. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku odbyło się spotkanie autorskie z prof. Wojciechem Skórą, które dotyczyło jego najnowszej książki „Kaszubi i słupski proces Jana Bauera w 1932 roku. Z dziejów polskiego ruchu narodowego na Pomorzu Zachodnim”.  Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy Akademickiego Koła Kaszubskiego, Koła Naukowego Historyków Akademii Pomorskiej oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku. Poprowadził je Kamil Bierka, prezes Akademickiego Koła Kaszubskiego.

Fot. Dominik Windorpski

Bohater książki to Jan Bauer, organizator polskiej oświaty i nauczyciel, którego władze Niemiec postawiły przed sądem pod zarzutem „kupowania dusz” do szkól polskich. Bauer spędził w więzieniu ponad rok. Późnej został zamęczony w obozie koncentracyjnym, a proces odbił się ogromnym echem zarówno w Polsce, jak i Niemczech. W książce przedstawiono zarówno tło, jak i przebieg procesu. Autor analizuje również postawy rodzimej ludności kaszubskiej, którą Niemcy próbowali zastraszyć w walce z polską oświatą.  

Spotkanie z prof. Skórą spotkało się z dużym zainteresowaniem. Wśród gości znaleźli się m. in. Kazimierz Kleina, Senator RP i Przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, Beata Chrzanowska, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Słupsku, prof. Daniel Kalinowski, Dziekan Wydziału Filologiczno- Historycznego Akademii Pomorskiej, prof. Adela Kuik- Kalinowska, opiekun Akademickiego Koła Kaszubskiego, prof. Marian Drozdowski, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego, a także Małgorzata Drutkowska i Warcisław Machura, członkowie zarządu słupskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego oraz wielu innych.

Fot. Dominik Windorpski

-Cieszę się, że tematyka kaszubska przyciągnęła tak wielu ludzi zainteresowanych tematem. Ciekawa dyskusja, dotycząca procesu Jana Bauera, z pewnością utkwi każdemu w pamięci.- mówi Kamil Bierka, prezes Akademickiego Koła Kaszubskiego, działającego przy Instytucie Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Fot. Dominik Windorpski

Redaktorzy Gazety Kaszubskiej informują, iż na dniach ukaże się wywiad z prof. Wojciechem Skórą, który będzie dotyczył jego pracy nad książką „Kaszubi i słupski proces Jana Bauera w 1932 roku. Z dziejów polskiego ruchu narodowego na Pomorzu Zachodnim”. Zapraszamy już niedługo!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.