mat. prasowe

Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku, Akademickie Koło Kaszubskie oraz Koło Naukowe Historyków Akademii Pomorskiej w Słupsku serdecznie zapraszają na spotkanie autorskie z prof. Wojciechem Skórą, które będzie dotyczyło jego najnowszej publikacji „Kaszubi i słupski proces Jana Bauera w 1932 roku. Z dziejów polskiego ruchu narodowego na Pomorzu Zachodnim”.

Spotkanie odbędzie się 6 kwietnia br. o godzinie 17.00 w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku. Poprowadzi je Kamil Bierka.

mat. prasowe

Bohater książki to Jan Bauer, organizator polskiej oświaty i nauczyciel, którego władze Niemiec postawiły przed sądem pod zarzutem „kupowania dusz” do szkól polskich. Bauer spędził w więzieniu ponad rok. Późnej został zamęczony w obozie koncentracyjnym, a proces odbił się ogromnym echem zarówno w Polsce, jak i Niemczech. W książce przedstawiono zarówno tło, jak i przebieg procesu. Autor analizuje również postawy rodzimej ludności kaszubskiej, którą Niemcy próbowali zastraszyć w walce z polską oświatą.  

O książce:

Podczas wyjątkowo mroźnych dni lutego 1932 roku w Słupsku odbył się proces Jana Bauera, polskiego nauczyciela i działacza narodowego. Była to jedna z najważniejszych rozpraw politycznych Polaków w Niemczech. W istocie był to proces pokazowy, a więc rodzaj demonstracji propagandowej, mający uderzyć w Kaszubów i zahamować coraz skuteczniejsze działania Polaków w północno-wschodnich Niemczech. Na ławie oskarżonych nie zasiadał działacz szkolnictwa polskiego, lecz cała koncepcja rozwoju oświaty. Rozwój szkolnictwa na rubieżach Kaszub został powstrzymany, a następnie większość placówek oświatowych zlikwidowano. Wielu Kaszubów zastraszono, a przemiany nazistowskie, które rozpoczęły się w Rzeszy kilkanaście miesięcy później, jedynie utrwaliły ten stan. Książka omawia przyczyny i przebieg tych wydarzeń. Uzupełnieniem jest kilkudziesięciostronicowe sprawozdanie z procesu.

Profesor Wojciech Skóra jest pracownikiem Akademii Pomorskiej w Słupsku. Zajmuje się dziejami dyplomacji w XX wieku, wywiadem wojskowym Drugiej Rzeczypospolitej oraz historią najnowszą Pomorza (Zachodniego i Nadwiślańskiego). Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Słupsku. W latach 1983-1988 studiował historię w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku. Po jej ukończeniu został asystentem prof. Andrzeja Czarnika w Instytucie Historii tej uczelni.
W 1998 roku uzyskał (z wyróżnieniem) w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii. Tego roku otrzymał nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Naukowego za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych”. Dwie kadencje był członkiem senatu uczelni.
Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2007 roku na Uniwersytecie Szczecińskim (podstawą była książka „Służba konsularna Drugiej Rzeczypospolitej. Organizacja, kadry i działalność”, Toruń 2006).
Od 2008 roku jest profesorem nadzwyczajnym w Akademii Pomorskiej w Słupsku, gdzie kieruje Zakładem Historii XX Wieku. Jest członkiem Instytutu Kaszubskiego, Instytutu Bałtyckiego w Gdańsku, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Polskiego Towarzystwa Historycznego (w przeszłości – członek zarządu i wiceprezes oddziału Słupskiego). Obecnie prowadzi badania w trzech podstawowych zakresach: historii stosunków międzynarodowych w XX wieku, dziejów szeroko rozumianego Pomorza oraz działalności wywiadu wojskowego Drugiej Rzeczypospolitej. Brał udział w kilkudziesięciu konferencjach naukowych, krajowych i zagranicznych. Jest autorem kilku monografii oraz ponad 100 artykułów naukowych, które ukazały się, między innymi, w „Dziejach Najnowszych”, „Zapiskach Historycznych”, „Przeglądzie Historyczno-Wojskowym”, „Przeglądzie Orientalistycznym”, „Przeglądzie Zachodniopomorskim” i „The Polish Foreign Affairs Digest”. Stypendysta Fundacji z Brzezia Lanckorońskich (Polska Akademia Umiejętności). Tytuł profesora uzyskał w 2014 roku.

-Tym razem organizujemy spotkanie autorskie, podczas którego zostanie poruszona tematyka regionalna. Wśród zaproszonych gości znajdują się m. in. członkowie i zarząd słupskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego. Zapowiadają się interesujące obrady.- mówi Patrycja Jędrzejewska, wiceprezes i rzecznik Koła Naukowego Historyków Akademii Pomorskiej w Słupsku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.