Fot. internet

Słupska placówka archiwalna rozpoczęła swoją działalność na podstawie zarządzenia Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z 28 lipca 1952 roku, który powołał Powiatowe Archiwum Państwowe w Słupsku. Podjęto wtedy decyzję, że sieć archiwalną w Polsce będzie składać się z archiwów centralnych, wojewódzkich i powiatowych.

Początkowo słupskie archiwum podlegało Wojewódzkiemu Archiwum Państwowemu w Gdańsku, aż do 1954 roku, gdy podporządkowano je Wojewódzkiemu Archiwum Państwowemu w Szczecinie. Natomiast 28 września 1957 roku placówka uzyskała status Oddziału Terenowego Wojewódzkiego Archiwum Państwowego w Koszalinie. Od 1 stycznia 1979 roku słupskie archiwum uzyskało samodzielność organizacyjną, a stało się to na podstawie zarządzenia Ministra Nauki Techniki i Szkolnictwa Wyższego z 17 października 1979 roku działając jako Wojewódzkie Archiwum Państwowe w Słupsku. Słupska placówka archiwalna utrzymała się jako samodzielny ośrodek do końca 1994 r., kiedy to ponownie została włączona w struktury Wojewódzkiego Archiwum Państwowego w Koszalinie jako jego oddział zamiejscowy.

Fot. internet

Wraz ze zmianami organizacyjnymi zmieniał się również terytorialny zasięg działalności Archiwum. Do 1957 r. był to jedynie obszar powiatu słupskiego, który następnie rozszerzono obejmując nim powiaty: bytowski, miastecki, sławieński i słupski. 1 czerwca 1975 roku utworzono województwo słupskie, którego obszar w granicach z lat 1975-1998 do dzisiaj pokrywa się z zasięgiem działania słupskiego oddziału Archiwum Państwowego w Koszalinie.

Siedziby placówki archiwalnej w Słupsku:

 • od 1952 roku archiwum mieściło się przy ul. Szarych Szeregów 14, w którym korzystano z pomieszczeń Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Słupsku;
 • w 1955 roku siedziba została przeniesiona do budynku przy ul. Partyzantów 31A, dzisiaj siedziba Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej;
 • w 1967 roku na potrzeby magazynowe dodatkowe pomieszczenia przy ul. Sienkiewicza 21;
 • w 1979 roku cały zasób archiwalny przeniesiono wtedy do budynku przy ul. Tuwima 24;
 • w 1986 roku natomiast przeniesiono siedzibę archiwum na ul. Lutosławskiego 17.
Fot. koszalin.ap.gov.pl

Zasób słupskiego oddziału Archiwum Państwowego w Koszalinie obejmuje 838 zespołów archiwalnych (14304 jednostek archiwalnych oraz 1467,79 metrów bieżących akt). Najstarsze dokumenty pochodzą z końca XV i XVI wieku i znajdują się w zespołach:

 • Akta kościołów słupskich (1581-1820),
 • Akta szpitali miasta Słupska (1530-1814),
 • Akta kościoła w Ustce (1577-1820),
 • Akta kościoła Najświętszej Marii Panny w Słupsku (1433-1889),
 • Akta wizytacji kościołów synodu słupskiego (1590-1734).

Planowane działania Archiwum Państwowego w Koszalinie Oddział w Słupsku w 2017 roku:

 • 28 marca 2017 roku – warsztaty genealogiczne organizowane dla uczniów z regionu słupskiego przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Genealogiczne „Pomerania”;
 • czerwiec 2017 – organizacja Międzynarodowego Dnia Archiwów, podczas którego mieszkańcy będą mogli zobaczyć zamknięte codziennie magazyny akt, a także obejrzeć najstarsze materiały archiwalne w Archiwum Państwowym w Koszalinie Oddział w Słupsku;
 • lipiec – sierpień 2017 – organizacja wystawy poświęconej słupskiemu browarnictwu. Wystawa zostanie przygotowana przez Kapitułę ekspercką działającą przy słupskim oddziale;
 • wrzesień 2017 – rozpoczęcie prac nad samodzielnym wydawnictwem „Słupsk w dokumencie archiwalnym. Odsłona I – Stare Miasto”.
Fot. koszalin.ap.gov.pl

Informacje o przekazywanych materiałach archiwalnych na rzecz Archiwum Państwowego w Koszalinie Oddział w Słupsku, które nastąpiło 27 marca 2017 roku.

Podczas konferencji prasowej zostaną przekazane zdjęcia z Biura Badań i Dokumentacji Zabytków w Słupsku. Dotychczas w zasobie Archiwum Państwowego w Koszalinie Oddział w Słupsku jest 69 fotografii. Dzisiejsze przekazanie wzbogaci zbiór o dodatkowe 37 zdjęć ukazujących m.in. Słupsk, Ustkę oraz Łebę.

Wystawa poświęconej przedmiotom użytkowanych z pierwszej połowy XX wieku.

Wystawa przygotowana wspólnie przez Słupskie Stowarzyszenie Eksploracyjno- Historyczne „Gryf” oraz Archiwum Państwowe w Koszalinie Odział w Słupsku inauguruje funkcjonowanie sali ekspozycyjnej w słupskim oddziale.

Fot. koszalin.ap.gov.pl

Pierwsza samodzielna broszura wydana z okazji 65lecia funkcjonowania placówki archiwalnej w Słupsku.

Broszura została przygotowana przez Pana Krzysztofa Skrzypca – Starszego Archiwisty w słupskim oddziale. Oparta ona jest w głównej mierze przez zasób własny Archiwum Państwowego w Koszalinie Oddział w Słupsku. Publikacja ta powstała przy wsparciu Tomasza Urbaniaka, który jest także członkiem Kapituły eksperckiej działającej przy słupskim oddziale.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.