29 marca o godz. 17.00 w Restauracji Repeta w Słupsku odbyło się spotkanie autorskie z Jerzym Rostkowskim, autorem książek: „Świat Muszkieterów. Zapomnij albo zgiń” oraz „Podziemia III Rzeszy”. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Koło Naukowe Historyków Akademii Pomorskiej, Miejską Bibliotekę Publiczną w Słupsku, Wydawnictwo Rebis oraz Restaurację Repeta.

Jerzy Rostkowski:
Notka wydawcy.
„Urodzony w 1950 r. w Jeleniej Górze. Specjalista ds. reklamy w handlu zagranicznym, stolarz, fotografik i… pasjonat tajemnic historii drugiej wojny światowej.
Dolnośląska Jelenia Góra – niegdyś Hirschberg, to miejsce urodzenia ulubionej pilotki Hitlera, Hanny Reitsch, a również niegdysiejsze miejsce zamieszkania zasłużonego Konserwatora Prowincji Dolnośląskiej Günthera Grundmanna ukrywającego na tych ziemiach z rozkazu przywódców III Rzeszy dzieła sztuki należące do narodu niemieckiego i skarby zagrabione przez nazistów w całej Europie. Może właśnie to miejsce urodzenia, a może wyniesione z domu rodzinnego wychowanie w duchu patriotycznym (ojciec – oficer Armii Krajowej i sił zbrojnych na Zachodzie, powstaniec warszawski) nakazują mu poszukiwanie niezgłębionych dotychczas tajemnic ostatniej wojny i „popełnianie” – jak to nazywa, książek ukazujących historię pięknych i nieznanych w tym kontekście miejsc naszego kraju. Po części niewątpliwie pomaga w pracy zamiłowanie do grzebania w okrytych kurzem dokumentach i przeszukiwania światowych zasobów internetu w celu odnalezienia informacji odległych na pozór, a pozwalających na wyjaśnienie tajemnic.
Jest autorem książek: „Radomierzyce – archiwa pachnące śmiercią” o związanej z drugowojennymi dokumentami śmierci premiera Piotra Jaroszewicza, „Zamek Książ – zapomniana tajemnica” o zagadkach podziemi architektonicznej perły Dolnego Śląska, „Znikające miasta – Borne Sulinowo, Kłomino” o pomorskim, tajnym niemieckim i radzieckim poligonie, „Lampy śmierci – wojenne tajemnice Zgorzelca”, „Rozkaz – zapomnieć” o tajemnicach wojny polskiej w 1939 roku. Za książkę pt. „Podziemia III Rzeszy” otrzymał w 2011 roku nagrodę Magazynu Literackiego „Książki”. Najnowsza książka pt. „Świat Muszkieterów” omawia historię polskiej, konspiracyjnej organizacji wywiadowczej uznawanej przez aliantów za najlepszą we wszystkich krajach okupowanej przez Niemców Europy, a w Polsce zupełnie zapomnianej.

-Pogawędka „przy kawie” okazała się ciekawą propozycją dla tego typu spotkań, które staramy się organizować raz lub czasem kilka razy w miesiącu. Dołożymy wszelkich starań, by sympatycy historii nie doznali nudy.- mówi Patrycja Jędrzejewska, wiceprezes i rzecznik Koła Naukowego Historyków AP.
