Fot. Dominik Windorpski

29 marca o godz. 17.00 w Restauracji Repeta w Słupsku odbyło się spotkanie autorskie z Jerzym Rostkowskim, autorem książek: „Świat Muszkieterów. Zapomnij albo zgiń” oraz „Podziemia III Rzeszy”. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Koło Naukowe Historyków Akademii Pomorskiej, Miejską Bibliotekę Publiczną w Słupsku, Wydawnictwo Rebis oraz Restaurację Repeta.

Fot. Dominik Windorpski

Jerzy Rostkowski:

Notka wydawcy.

„Urodzony w 1950 r. w Jeleniej Górze. Specjalista ds. reklamy w handlu zagranicznym, stolarz, fotografik i… pasjonat tajemnic historii drugiej wojny światowej.

Dolnośląska Jelenia Góra – niegdyś Hirschberg, to miejsce urodzenia ulubionej pilotki Hitlera, Hanny Reitsch, a również niegdysiejsze miejsce zamieszkania zasłużonego Konserwatora Prowincji Dolnośląskiej Günthera Grundmanna ukrywającego na tych ziemiach z rozkazu przywódców III Rzeszy dzieła sztuki należące do narodu niemieckiego i skarby zagrabione przez nazistów w całej Europie. Może właśnie to miejsce urodzenia, a może wyniesione z domu rodzinnego wychowanie w duchu patriotycznym (ojciec – oficer Armii Krajowej i sił zbrojnych na Zachodzie, powstaniec warszawski) nakazują mu poszukiwanie niezgłębionych dotychczas tajemnic ostatniej wojny i „popełnianie” – jak to nazywa, książek ukazujących historię pięknych i nieznanych w tym kontekście miejsc naszego kraju. Po części niewątpliwie pomaga w pracy zamiłowanie do grzebania w okrytych kurzem dokumentach i przeszukiwania światowych zasobów internetu w celu odnalezienia informacji odległych na pozór, a pozwalających na wyjaśnienie tajemnic.

Jest autorem książek: „Radomierzyce – archiwa pachnące śmiercią” o związanej z drugowojennymi dokumentami śmierci premiera Piotra Jaroszewicza, „Zamek Książ – zapomniana tajemnica” o zagadkach podziemi architektonicznej perły Dolnego Śląska, „Znikające miasta – Borne Sulinowo, Kłomino” o pomorskim, tajnym niemieckim i radzieckim poligonie, „Lampy śmierci – wojenne tajemnice Zgorzelca”, „Rozkaz – zapomnieć” o tajemnicach wojny polskiej w 1939 roku. Za książkę pt. „Podziemia III Rzeszy” otrzymał w 2011 roku nagrodę Magazynu Literackiego „Książki”. Najnowsza książka pt. „Świat Muszkieterów” omawia historię polskiej, konspiracyjnej organizacji wywiadowczej uznawanej przez aliantów za najlepszą we wszystkich krajach okupowanej przez Niemców Europy, a w Polsce zupełnie zapomnianej.

Fot. Dominik Windorpski

-Pogawędka „przy kawie” okazała się ciekawą propozycją dla tego typu spotkań, które staramy się organizować raz lub czasem kilka razy w miesiącu. Dołożymy wszelkich starań, by sympatycy historii nie doznali nudy.- mówi Patrycja Jędrzejewska, wiceprezes i rzecznik Koła Naukowego Historyków AP.

Fot. Dominik Windorpski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.