fot. Jan Maziejuk

25 marca w Słupskim Inkubatorze Technologicznym odbył się XXI Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2017” propagujący tradycje marynistyczne. Festiwalowi towarzyszyły dwa ogólnopolskie konkursy: XIX Ogólnopolski Konkurs Plastyczny, XVI Ogólnopolski Konkurs Dziennikarski o „Laur Słupskich Kotwic” oraz II Międzyszkolny Konkurs o Tytuł Mistrza Nawigacji, zorganizowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 9 w Słupsku.

fot. Jan Maziejuk

Organizatorem Festiwalu „Łajba 2017” była Szkoła Podstawowa nr 9 im. kmdra por. Stanisława Hryniewieckiego w Słupsku. Festiwalowi patronowali: senator RP– Kazimierz Kleina, kapitan żeglugi wielkiej Andrzej Królikowski– prezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej.

Oficjalnego otwarcia Festiwalu dokonał dyrektor SP nr 9 w Słupsku – Paweł Dajer. Podczas uroczystości wręczenia nagród laureatom Festiwalu oraz nagrodzonym w towarzyszących „Łajbie” konkursach, głos zabrał senator Kazimierz Kleina, który podkreślił wagę prowadzenia edukacji morsko-żeglarskiej w różnorodnej formie oraz pielęgnowania i propagowania tradycji związanych z morzem. Senator podkreślił także wysoki poziom uczestników Festiwalu i zaangażowanie, jakie włożyli w przygotowanie swoich prezentacji. Pogratulował organizatorom XXI Festiwalu doskonałego przygotowania imprezy i życzył dalszych sukcesów w propagowaniu morskości Pomorza.

Gościem specjalnym Festiwalu była Jolanta Replinwnuczka kmdra por. Stanisława Hryniewieckiego– patrona słupskiej „Dziewiątki”, która w słowach skierowanych do społeczności szkolnej SP 9 oraz do uczestników i gości Festiwalu wyraziła zadowolenie z nawiązanej ze Szkołą współpracy oraz podkreśliła wagę wzruszeń, jakie dał jej udział w XXI Łajbie.

Eliminacje konkursowe Festiwalu Piosenki Marynistycznej rozstrzygnięte zostały w dwóch kategoriach: soliści i zespoły. 41 wykonawców ze szkół podstawowych ze Słupska, Szczecina, Kołobrzegu, Helu, Rumi, Ustki, Zaleskich, Wytowna, Kobylnicy, Pobłocia, Słonowic, Główczyc, Smołdzina, Postomina, Siemianic i Kępic oceniało jury w składzie: przewodniczący: Piotr Merecki– dziennikarz radiowy, muzyk, wokalista, członkowie: Ewa Misiewicz– konsultant ds. muzyki, muzykoterapii i dydaktyki sztuki w ODN w Słupsku, wykładowca Akademii Pomorskiej w Słupsku, Agnieszka Siepietowska– instruktor wokalny w Młodzieżowym Domu Kultury w Słupsku, dwukrotna laureatka programu telewizyjnego „Szansa na sukces”, Maciej Kozakiewicz– instruktor kulturalno-artystyczny CSzMW w Ustce; sekretarz– Angelika Kujawska-Kożuchowska– nauczycielka muzyki w SP nr 9 w Słupsku.

fot. Jan Maziejuk

W kategorii solistów III miejsce zajęła Karolina Leszczyńska z ZSS w Kobylnicy, przygotowana przez Joannę Janulewicz- Nyc. II miejsce przypadło Kamilowi Niemkowiczowi z SP 1 w Ustce, przygotowanemu przez Janusza Werwę, a I miejsce zajęła Kaja Wismont ze SP 3 w Słupsku, przygotowana przez Ewę Chowaniec. Nagrodą za I miejsce dla solisty był rejs na Bornholm ufundowany przez Kołobrzeską Żeglugę Pasażerską.

W kategorii zespołów III miejsce przyznano zespołowi SZA z Młodzieżowego Domu Kultury w Słupsku, przygotowanemu przez Bogusławę Plebanek, II miejsce zajął zespół Muszelki z Centrum Pomocy Dzieciom w Ustce, przygotowany przez Urszulę Tamulis. I miejsce w tej kategorii zajął zespół Kwartecik z SP 10 w Słupsku, przygotowany przez Grzegorza Uszkiewicza i Piotra Pędzicha. Za zdobycie I miejsca zespół Kwartecik wygrał Rejs statkiem po wodach Zalewu Wiślanego ze zwiedzaniem Muzeum Zalewu Wiślanego w miejscowości Kąty Rybackie. Nagrodę tę ufundował prezes Ligi Morskiej i Rzecznej, kapitan żeglugi wielkiej Andrzej Królikowski. Laureaci Festiwalu otrzymali również statuetki ufundowane przez kapitana żeglugi wielkiej Włodzimierza Kotuniaka– dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku i nagrody ufundowane przez kmdra por. Dariusza Cebulkę– p.o. komendanta Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce.

Jury przyznało też wyróżnienia, które otrzymali: Roksana Garbolińska z SP w Zaleskich, opiekun– Mariola Wólczyńska, Sara Stolarek  z SP w Słonowicach, opiekun– Jolanta Majerowska, Julia Wałcerz ze Świetlicy Wiejskiej w Pobłociu, opiekun– Rafał Przybyło, Urwisy z SP 3 w Słupsku, opiekun– Ewa Chowaniec, Marzenie z SP 2 w Słupsku, opiekun– Anna Pietruszewska, Kontrapunkt z SP 3 w Kołobrzegu, opiekun– Bożena Czernous.

Podczas uroczystego finału Festiwalu uhonorowano nagrodami, medalami i dyplomami laureatów XIX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego i XVI Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego o „Laur Słupskich Kotwic”. Szczegółowe wyniki tych Konkursów są dostępne na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 9 w Słupsku: www.sp9.slupsk.pl w zakładce „Łajba”.

Podczas finałowej uroczystości wręczono nagrody również uczestników II Międzyszkolnego Konkursu Nawigacyjnego o tytuł Mistrza Nawigacji, zorganizowanego przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku we współpracy z SP 9 w Słupsku. Konkurs był ewaluacją działań wykonanych przez nauczycieli i uczniów w zorganizowanych wcześniej dwukrotnie warsztatach pn. Matematyczne zabawy nawigacyjne na mapie morskiej. Przewodniczący jury i zarazem pomysłodawca Konkursu – kmdr ppor. dr Dariusz Kloskowski wraz z Markiem Biernackim – wiceprezydentem Słupska oraz Jerzym Sulżyckim– dyrektorem technicznym w Urzędzie Morskim w Słupsku wręczyli Mistrzowi NawigacjiStanisławowi Chileckiemu z SP 2 w Ustce (opiekun: Beata Zduniak) pamiątkowy sekstant. Szczegóły wyników Konkursu znajdują się na stronie: www.odn.slupsk.pl.

XXI Festiwalowi Łajba 2017 towarzyszyła wystawa malarstwa marynistycznego Elżbiety Kulki– malarki marynistki, prezes usteckiego oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich.

Ogółem we wszystkich konkursach związanych z „Łajbą 2017” udział wzięło 1 532 uczniów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.