fot. archiwum

Zmiany demograficzne, wzrost gospodarczy czy tzw. emigracja zarobkowa powodują wzrost zapotrzebowania na pracowników – dowiadujemy się w Pomorskim Obserwatorium Rynku Pracy.  Na Pomorzu w różnych zawodach w 2016 r. pracowało ponad 67 tys. obcokrajowców.

fot. archiwum
To przede wszystkim Ukraińcy, ale też Białorusini, Mołdawianie, Rosjanie, Gruzini i Ormianie. Mieszkańcom tych krajów wystarczy oświadczenie o zamiarze wykonywania pracy bez konieczności zezwolenia na nią.

Przedsiębiorcy, aby uchronić się przed zamknięciem lub ograniczeniem działalności swoich firm, korzystają z możliwości zatrudniania obcokrajowców. Jest to sposób na zapewnienie ciągłości produkcji, uniknięcie przestojów, a także realizacji nowych zleceń i kontraktów. Zatrudnianie cudzoziemców umożliwia też zwiększenie zysku firm, gdyż niedobór siły roboczej staje się coraz większym problemem.

– Przedsiębiorcy cenią pracowników ze Wschodu – uważa Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza. – Są dobrze przygotowani, zdyscyplinowani, chętni do pracy, a co najważniejsze dość dobrze rozumieją nasz język – dodaje. Przyjeżdżają, aby poprawić sytuację materialną, co wpływa na punktualność i zaangażowanie z jakim wykonują pracę.  Szczególnie poszukiwani byli pracownicy branży budowlanej (ponad 26 proc.), przetwórstwa przemysłowego (prawie 24 proc.) czy usługowej (23 proc.). Większość z nich była zatrudniona na umowach zlecenie i o dzieło (prawie 85 proc.). na okres 3-6 miesięcy (prawie 87 proc).

Mapa zatrudnienia cudzoziemców na podstawie oświadczeń. Źródło: http://porp.pl

Wzrost zainteresowania pracodawców zatrudnianiem obcokrajowców istniej od dwóch lat. Na przyjazd i pracę decyduje się coraz więcej obcokrajowców. W województwie pomorskim w 2016 r. zatrudnionych było 67 395 obywateli dawnego ZSRR. Dla porównania w 2015 r. – 25 270,  natomiast w 2014 r. jedynie 5 789. 

Najczęściej zatrudniano mężczyzn (75 proc. wszystkich cudzoziemców). Najwięcej pracowników było w wieku 26-40 lat (prawie 50 proc).  Najliczniejszą grupą pracowników byli Ukraińcy (ponad 93 proc.).  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.