„…Kto rządzi przeszłością – głosił jeden ze sloganów Partii – w tego rękach jest przyszłość; kto rządzi teraźniejszością, w tego rękach jest przeszłość…”.

„…Bo jak może istnieć hasło „wolność to niewola”, skoro zniknie pojęcie wolności? Myślenie ludzkie ulegnie przeobrażeniu. Tego, co my rozumiemy jako myślenie, nie będzie w ogóle. Ortodoksyjność oznacza niemyślenie, brak potrzeby myślenia, ortodoksyjność to nieświadomość…”.

„…Wszystko rozmywało się we mgle. Przeszłość wymazywano, o fakcie wymazywania zapominano, i kłamstwo stawało się prawdą…”.

„…Wolność oznacza prawo do twierdzenia, że dwa i dwa to cztery. Z niego wynika reszta…”.

„…Skoro zdecydowaliśmy się być wolnymi ludźmi, musimy postawić znak równości między życiem i śmiercią…”.

„…Masy nigdy nie buntują się same z siebie i nigdy tylko dlatego, że są ciemiężone. Dopóki nie mają skali porównawczej, nie zdają sobie nawet sprawy z ucisku…”.

„…Kluczowy termin to słowo czarnobiał . Podobnie jak wiele innych określeń nowomowy, ma dwa sprzeczne znaczenia. Użyte wobec przeciwnika, piętnuje jego zwyczaj bezczelnego upierania się, że coś jest białe, podczas gdy faktycznie jest czarne. Natomiast w stosunku do członka Partii wyróżnia jego lojalność dla dyscypliny partyjnej, szczerą chęć, by się jej podporządkować i twierdzić, że czarne jest białe…”.

„…Cokolwiek Partia uważa za prawdę  j e s t  prawdą. Nie sposób postrzegać rzeczywistości inaczej niż oczami Partii…”.

„…Partii nie interesują czyny; nas interesuje myśl. My nie niszczymy naszych wrogów; my ich zmieniamy…”.

„…Czy Wielki Brat istnieje? Oczywiście, że istnieje. Partia istnieje, a Wielki Brat to ucieleśnienie Partii…”.

„…Władza to nie środek do celu; władza to cel. Nie wprowadza się dyktatury po to by chronić rewolucję; wznieca się rewolucję w celu narzucenia dyktatury…”.

„…Im potężniejsza będzie Partia, tym mniej tolerancyjna; im słabsza opozycja, tym silniejszy despotyzm…”.

„…WOLNOŚĆ TO NIEWOLA…..DWA I DWA TO PIĘĆ…….BÓG TO WŁADZA…”

Obserwując otaczającą nas rzeczywistość społeczno-polityczną oraz rewolucję technologiczną dokonującą się na naszych oczach i przy naszym udziale sięgnąłem po latach ponownie do Georga Orwell’a i jego wizjonerskiej książki „Rok 1984”, napisanej i opublikowanej w 1949 roku. Przytoczyłem kilka z niej cytatów i pozostawiam z nimi Państwo bez komentarza. Warto nad każdym z nich się pochylić. A ćwiczenie umysłu jest wartością samą w sobie. Można też sięgnąć do oryginału. Dzieło Orwell’a przeżywa bowiem renesans, a największy na świecie dystrybutor książek Amazon zamówił kolejny jego dodruk w kilkudziesięciu tysięcznym nakładzie.

Jan Król, 02.02.2017.

1 KOMENTARZ

  1. „Błąd Orwella zawiera się w jego przekonaniu, że Wielki Brat zapanuje nad światem jako emanacja systemu totalitarnego, podczas gdy zaistnieje to jako następstwo ostatniej fazy rozwoju systemu demokratycznego w postaci Wolności bez Odpowiedzialności, i nie będzie to dzieło ludzi, lecz dzieło dzieła ludzi Wolnych i Nieodpowiedzialnych.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.