fot. nadesłane

– Czy wy tu wszystkich znacie? – pytał retorycznie Elżbietę Pryczkowską – prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie nowy prezes organizacji, prof. Edmund Wittbrodt na początku uroczystości opłatkowej połączonej z XV-leciem działalności oddziału. – Oczywiście, to przecież wszyscy nasi członkowie, a także trochę gości z ościennych partów – odpowiadała szefowa z Banina.

fot. Marian Gorlikowski

Na sali było około 150 osób. Szczególne wrażenie robiło wielu młodych. To jest szczególna cecha oddziału, który bardzo świadomie dba o ich obecność, a przez to o zachowanie ciągłości pokoleniowej w działaniu.

– Part wiedno baro dbô o przińdnotã, a przińdnota to są młodi, chtërny mùszą sã ùczëc òd starszich. Jeżlë ni ma młodëch tej próżné je dzejanié starszich – je òno pòzbawioné tej sensu. Temù më – jakno młodi – prowadzymë tã ùroczëznã i dzãkùjemë baro starszim za Wajã bëlną robòtã – wyjaśniali prowadzący uroczystość jubileuszową Weronika Pryczkowska i Robert Groth.

 Nic dziwnego, że burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski wraz z prezesem partu miał do rozdania ponad dwadzieścia nowych legitymacji. W większości otrzymali je młodzi ludzie z Banina i Miszewa. Najmłodsi Jadzia Leonarczyk, Beata Ptach i Magdalena Rybus mają zaledwie po 13 lat.

fot. Marian Gorlikowski

Oddział obecnie liczy 251 członków. W ciągu piętnastu lat przewinęło się prawie 300, dziesięć odeszło już na wieczną wachtę. Są to: Antoni Komkowski, Janina Richert, Małgorzata Sławek, Andrzej Kreft, Kazimierz Piotrowski, Andrzej Klawa, Róża Ewa Wierczyńska, Edwin Bychowski, Klara Komkowska i Stanisław Lidzbarski. Ich pamięć uczczono chwilą ciszy.

Obecnie co roku oddział przygotowuje około dwadzieścia znaczących wydarzeń. Są to konkursy artystyczne, przeglądy, koncerty kolęd, uroczystości religijne, festyny, kuligi, wycieczki. Od sześciu lat sztandarową imprezą jest Festiwal Filmów Kaszubskich odbywający się w lipcu i sierpniu. Każdy seans (z reguły jest ich 5-6) gromadzi ponad sto widzów. Part ściśle współpracuje z Kaszubami w Kanadzie. Właśnie w minionym roku zorganizował wyjazd za ocean z repliką figury Królowej Kaszub. Wielkim wydarzeniem była też reaktywacja klubu „Cassubia i zorganizowanie I Kongresu Młodych Kaszubów.

fot. Marian Gorlikowski

– Dzięki waszej inicjatywie i inspiracji już 28 stycznia tego roku podobny klub zakładamy w Luzinie. Jesteśmy wam za to bardzo wdzięczni – podkreślał prezes ZKP w Luzinie Mieczysław Bistroń, który przybył wraz czteroosobową delegacją.

Oddział w Baninie prowadzi też dwie szkoły haftu w Miszewie i Baninie, ponadto aż trzy zespoły: dziecięce „Mùlczi” i „Spiéwné kwiôtczi” oraz „Młodzëznã”. Wszystkie zaprezentowały swe umiejętności podczas jubileuszowej imprezy. Dwa ostatnie przedstawiły najnowsze piosenki. Oba przygotowują się do wydania płyt. Mają się ukazać w bieżącym roku.

– Jestem mile zaskoczony rozmachem działań, jaki tu widzę. Trudno aż uwierzyć, że to dzieje się w ramach jednego oddziału. Ponadto zdumiewa mnie tak żywy język kaszubski, którym posługuje się tu zarówno młodzież, jak i dorośli – mówił prof. Wittbrodt składając jednocześnie najlepsze życzenia opłatkowe i jubileuszowe.

fot. Marian Gorlikowski

Obecność języka traktowana jest w banińskim oddziale jako fundamentalna wartość. Stąd tyle dzieł wokalnych i książkowych (part wydał przez 15 lat 16 książek związanych z ruchem kaszubskim) podkreśla jego znaczenie. Wszystkim, którzy aktywnie wpisali sie w tę prace i idee wręczono wyróżnienia w postaci specjalnego dyplomu. Specjalne podziękowania przekazano też osobom, które ściśle od lat współpracują i wspomagają banińskie ZKP. Są to: ks. Daniel Knapiński, Kankowski Wojciech, Kosznik Ewa, Kreft Lidwina i Jerzy, OSP Banino oraz Jerzy Soliwoda.

Uroczystość dopełnił występ Weroniki Korthals oraz jubileuszowy tort.

Jan Dosz

Wyróżnienia otrzymali

Adamska Helena, Bielewicz Aneta, Bieliccy Bernadeta i Czesław, Biłanicz Marek i Lucyna, Breza Ludwik, Bychowska Grażyna i Albin, Cieszyńscy Krystyna i Kazimierz, Dalecy Krystyna i Andrzej, Gorlikowski Marian, Groth Mirosława, Groth Robert, Grubba Irena, Hejmowska Urszula, Hinc Aleksandra, Jancen Barbara i Roman, Jancen Szymon, Komkowscy Teresa i Jerzy, Konkol Bronisława i Edmund, Kreft Beata, Kreft Patryk, Kreft Przemysław, Kreft Władysława i Augustyn, Labudda Dariusz, Las Barbara i Roman, Lech Wierzińska Alina, Mallek Bogumiła i Janusz, Matea Anna, Mańkowska Monika i Jacek, Miąskowski Jacek, Munch Marek, Musa Henryk, Okrój Aleksandra, Okrój Marta, Pipka Wojciech, Potarowicz Irena, Pryczkowska Weronika, Pryczkowscy Elżbieta i Eugeniusz, Sobisz Ewa i Mirosław, Reiter Szczygieł Lucyna i Damian, Richert Dorota, Ropel Bogumiła, Serkowski Marek, Stachurski Jerzy, Stenzel Marian i Maria Goldmann, Stenzel Mieczysław, Szmidtke Marlena i Witold, Ustowski Ryszard, Wandtke Bogumiła, Wanke Teresa i Augustyn, Wanke Teresa i Jan, Węsierska Teresa, Żywicka Renata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.