fot. Szpital Wejherowo

Podczas czwartkowej sesji radni Sejmiku Województwa Pomorskiego podjęli decyzję o połączeniu trzech spółek szpitalnych: Szpitali Wojewódzkich w Gdyni, Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku oraz Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie.

fot. Szpital Wejherowo

– Połączenie trzech spółek szpitalnych umożliwi, co jest niezmiernie istotne, wypracowanie kompleksowego modelu opieki zdrowotnej nad pacjentami poprzez poszerzenie wachlarza świadczeń medycznych oraz rozwinięcie dotychczasowej działalności w kierunku nowoczesnych centrów diagnostyczno-leczniczych, jak np. utworzenie w Wejherowie Kaszubskiego Centrum Chorób Sercowo-Naczyniowych – mówi Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – W świetle projektowanej przez Ministerstwo Zdrowia ustawy o tzw. „sieci szpitali”, im bardziej kompleksowy jest podmiot leczniczy, tym ma większe szanse na stabilne finansowanie oferowanych świadczeń. Ponadto chcemy wzmocnić dotychczasową, tak ważną z punktu widzenia epidemiologicznego, działalność Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

Co niezmiernie istotne, stosunki pracy z pracownikami zatrudnionymi na umowę o pracę (w tym warunki pracy i płacy) w tych trzech podmiotach pozostaną niezmiennie. Każdy ze szpitali zachowa autonomię w podstawowych zakresach działalności. Do końca marca 2017 r. spółka łącząca te trzy szpitale ma zostać wpisana do KRS pod jedną wspólną nazwą. Nie jest ona jeszcze znana. Władze województwa pomorskiego myślą o ogłoszeniu konkursu na jej nazwę.

Dodatkowo, w związku z planowanym połączeniem spółek, Zarząd Województwa Pomorskiego powołał Zespół Roboczy ds. pracowniczych, którego zadaniem będzie analiza funkcjonujących w poszczególnych Spółkach regulacji z zakresu zatrudnienia i wynagradzania pracowników oraz wypracowanie satysfakcjonujących wszystkie strony rozwiązań prawno-organizacyjnych.  W skład zespołu wchodzą przedstawiciele pracowników oraz związków zawodowych z każdych z trzech szpitali, a także Pełnomocnik Marszałka ds. Dialogu Społecznego Włodzimierz Szordykowski. Pierwsze spotkanie Zespołu odbędzie się w styczniu 2017 r.

Radni sejmiku podjęli także decyzję o przekształceniu Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego w Sopocie z formy samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w leczniczą spółkę z o.o., które zostało zaplanowane w strategii województwa pomorskiego. Taka forma ułatwi zarządzanie jednostką, umożliwi wyraźny rozdział czynności zarządczych od nadzorczych. Ułatwi także udzielanie świadczeń zdrowotnych poza kontraktem z NFZ oraz pozwoli na bardziej elastyczne reagowanie na potrzeby społeczne w zakresie ochrony zdrowia. W tym procesie zarząd spółki posiada szeroką autonomię i odpowiedzialność w podejmowaniu decyzji dotyczących zarządzania i jej rozwoju. Przekształcenie otworzy także możliwość podjęcia współpracy z Gminą Miasta Sopotu w zakresie wspólnej realizacji i utrzymania planowanego Centrum Geriatrii w Sopocie.

– Przypomnijmy, że dokonane dotychczas procesy przekształceniowe podmiotów szpitalnych w województwie pomorskim zostały pozytywnie ocenione przez organy kontrolne (Ministerstwo Zdrowia, Najwyższa Izba Kontroli). Ponadto proces konsolidacji i przekształceń pomorskich podmiotów leczniczych jest często wskazywany w Polsce jako wzorcowy. Kilkuletnia praktyka w prowadzeniu podmiotów leczniczych w formie spółek kapitałowych pozwala na stwierdzenie, że te uniwersalne przesłanki przekształcenia będą miały zastosowanie także w przypadku Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego w Sopocie – dodaje Paweł Orłowski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.