fot. archiwum

Województwo Pomorskie i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku podpisały porozumienie dotyczące rozwoju turystyki kajakowej.

fot. archiwum

Dzięki porozumieniu, które określa zasady współpracy przy realizacji przedsięwzięcia strategicznego Województwa Pomorskiego „Pomorskie Szlaki Kajakowe”, będzie możliwe zwiększenie roli zrównoważonej turystyki na terenach leśnych poprzez stworzenie infrastruktury turystycznej związanej z obsługą ruchu kajakowego.

W sumie na 34 szalkach wodnych zaplanowano do realizacji 17 projektów, na które składają się 222 zadania. Ponadto w ramach realizacji przedsięwzięcia zostanie oznakowanych blisko 1000 km szlaków kajakowych zarówno do strony wody jak i lądu.

Województwo Pomorskie jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Polski. Obok szerokich piaszczystych plaż Bałtyku, światowej klasy zabytków, bogatej i różnorodnej kultury oraz unikalnych walorów przyrodniczych, jednym z atutów regionu jest niezwykle gęsta i urozmaicona sieć rzeczna. Wśród amatorów kajakarstwa panuje opinia, że Pomorskie to najlepsze miejsce do uprawiania turystyki kajakowej w naszym kraju.

Pod względem atrakcyjności i długości szlaków nasz region nie ma sobie równych. Na terenie województwa znajduje się ponad 2 000 km szlaków kajakowych na ponad 30 spływnych rzekach. Najbardziej znane i popularne szlaki kajakowe regionu to Brda i Wda wraz z ich dopływami. Rzeki te z uwagi na dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną oraz niski poziom trudności i uciążliwości są corocznie odwiedzane przez tysiące kajakarzy.

Jednak w regionie znajduje się również wiele innych rzek, na których spływy obfitować będą zawsze w niezapomniane wrażenia i emocje. Na Słupi, Łupawie, Wieprzy, Raduni i Wierzycy atrakcję dla kajakarzy stanowić będą zabytkowe, ponad stuletnie elektrownie wodne. Spływy Słupią, Wieprzą i Piaśnicą zakończyć można wypłynięciem na otwarte wody Morza Bałtyckiego. Atrakcją spływu Nogatem jest zamek malborski, płynąc Wierzycą obejrzeć można z bliska katedrę pocysterską w Pelplinie, a spływ Radunią i Motławą zakończyć można pod gdańskim Żurawiem. Również rzeki Żuław dają unikalną możliwość poznania tej wydartej wodzie krainy. Rynna Sulęczyńska na Słupi czy Bukowina stanowią zaś wyzwanie nawet dla doświadczonych kajakarzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.